Дизни оди со виртуелната реалност чекор понапред со оваа спектакуларна јакна

Дизни

И покрај фактот дека многумина од нас се loversубители на технологијата, ние гледаме колку малку по малку светот на виртуелната реалност се развива сè додека можеби не стане сè што ни беше ветено, за што можеби има уште многу да се направи, можеби последното нешто што ќе завршат да ги претставиме момчињата Дизни да ни дадат крилја почнуваат вистински да уживаат во сето она што оваа прекрасна технологија нуди.

По овој повод, Дизни навистина се чинеше дека успеа да отиде чекор подалеку, не во однос на графиката и другите, туку со дизајнирање на јакна што може конечно да ве натера да верувате дека сте во оној виртуелен свет што го гледате и слушате благодарение на шлемот што, засега, секогаш мора да го носите.

Дизни ве тера да верувате дека змија се искачува по вашето тело благодарение на оваа необична јакна на надувување

Навлегувајќи во малку повеќе детали, како што можете да видите на видеото што се наоѓа веднаш над овие редови, инженерите на Дизни развија еден вид прототип многу сличен на јакна, но опремен со низа воздушни перничиња што може да го имитира притисокот на одредени предмети со кои комуницирате во виртуелниот свет. Несомнено е елемент кој, како што велат во Дизни, е предодреден да ги зголеми што е можно повеќе сите сензации што ги доживувате кога играте видео игра или гледате филм.

За да ја направат оваа јакна совршено надополнување за вашите бегства кон виртуелниот свет, инженерите на Дизни мораа развиваат ексклузивен софтвер да ги контролира сите оддели или воздушни перничиња. Благодарение на овој комплексен систем, јакната може да репродуцира голем број на сензации додавајќи нови видови на перцепција и длабочина во виртуелната реалност.

Врз основа на изјавите на одговорните за овој проект:

Примарната мотивација за ова истражување беше да се подобри забавната вредност на филмот и визуелните искуства базирани на игри преку обезбедување повратна информација за сила во различни области на нашето тело.

јакна од дизни

Многу малку луѓе влегуваат во светот на виртуелната реалност поради малкуте што ги нуди оваа технологија, во моментот

Без сомнение, станува збор за технологија која, иако сè уште има долг пат, вистината е дека може да го понуди оној сензорски скок што многу корисници на виртуелна реалност го бараа веќе подолго време. Овој пат Ф.јакна од орцеВака е крстен овој прв прототип, создаден заеднички од инженери од лабораторијата МИТ Медиа, Дизни и Карнеги Мелон, тој може да понуди многу возбудливи сензации што ќе ве потопат во нов свет.

Внатрешно, јакната на Дизни се карактеризира со ништо помалку од 26 оддели на надувување дека може да се репродуцира, како што е рекламирано во хартија што е објавено за рекламирање на ова истражување, не помалку од десетина ефекти. Меѓу нив, симулирани се различни активности на прилично верен начин, како прегратка, удар, па дури и змија што се лизга по целото тело.

Овие сензации можат да бидат создадени од изменете ја брзината, силата и времетраењето на инфлацијата и дефлацијата на воздушните перничиња. За возврат, исто така е постигнато дека и притисокот што го врши јакната и вибрациите што ги произведува се синхронизираат во секое време со сликите прикажани од кацигата за виртуелна реалност, што им овозможува на корисниците да ги почувствуваат дејствата што ги извршуваат во нивниот виртуелен свет.

Засега, треба само да почекаме да разбереме многу подобро ако со вакви предлози се постигне подобро усвојување на виртуелната реалност на пазарот. Како детал, да ви кажам дека, според проценките, само околу 6.4 милиони системи за виртуелна реалност се продадени ширум светот, бројка многу пониска од над 2.600 милиони луѓе кои играат која било платформа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.