Елон Маск тврди дека неговите фабрики произведуваат респиратори

Контроверзниот извршен директор на Тесла и Спејс Икс, Елон Маск, во своите социјални мрежи потврдија дека се свесни за пандемијата на коронавирусите што го погодуваат светот и дека не остануваат со скрстени раце, тие сакаат да придонесат со своите два цента за борба против Ковид-19. Маск, кој е познат по своите ексцентричности, покажува дека е посветен на борбата против вирусот како и другите големи автомобилски компании („Generalенерал моторс“ и „Форд“) кои исто така се приклучија на производството на овој вид респиратори.

Сè укажува на тоа дека недостигот ќе пристигне и е латентен во различни делови на светот, покрај тоа, експертите предупредуваат дека САД се соочуваат со недостиг на основни залихи како што се респиратори во следните денови поради значително зголемување на заразените лица.

Ова е твитот во кој милијардерот го тврди тоа би работеле во производството на машини за дишење во случај на болници да им требаат:

Подоцна твитот веќе јасно го наведуваше тоа Јас правев овој вид машини за снабдување на болниците што е можно повеќе и во секој случај да ги извезуваат на места на кои им се потребни:

Зошто овие респиратори се толку важни?

Овој вирус влијае главно на респираторниот тракт и белите дробови на луѓето, затоа овие машини за дишење кои директно служат за одржување на дишењето кај луѓето се неопходни за борба против Ковид-19. Ова е проблем за здравјето и е што овие типови машини постојат масовно, но очигледно на крајот не стигнуваат до сите и ова станува проблем.

Извештаите од Северна Америка за месец февруари укажуваат на тоа дека САД имаат 160.000 респиратори достапни во болниците и околу 8.900 во резерва за итни случаи. Па, се чини дека тие нема да бидат доволни и затоа е толку важно тие да започнат да се произведуваат што е можно побрзо. Да се ​​надеваме дека сите луѓе на кои им се потребни овие респиратори можат да ги користат, но кај нас и во Италија недостатокот на респиратори ја отежнува работата на лекарите.

Ние сакаме сè да помине и затоа најдобро што можеме да направиме е Остани дома за да не го заситувам здравјето повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.