Apple „флертува“ со безжично полнење и се приклучува на конзорциумот за безжична моќност

Јаболко

Оние од Купертино се приклучија на Конзорциумот за безжична енергија, кој е одговорен за промовирање на имплементацијата на оваа технологија за безжично полнење. Точно е дека во моментов веќе имаме некои уреди кои ја користат оваа технологија за полнење, но тоа што е Apple е многу за компанијата што порано секогаш се држеше надвор од овој тип на организација.

Безжичното полнење е дефинитивно иднината за уредитеИако е точно дека малку производители имаат имплементиран ваков вид на оптоварување денес, лесно е сè да започне да се движи побрзо кога големите компании ќе влезат во ваков вид организација, тие исто така ни нудат податоци за чекорите што можат да ги следат на нивните уреди во блиска иднина.

Во овој момент можеби е малку рано да се зборува за чекорите што ќе бидат извршени во марката после приклучете се на Конзорциумот за безжична енергија, но неизбежно е да се мисли дека следните модели на iPhone, iPad или производи на компанијата на каснатото јаболко немаат ваков вид на безжично или индуктивно полнење (како што сакам да го нарекувам тоа) бидејќи иако е точно дека тие не Потребни се кабли, ако бара контакт со база за полнење.

Во секој случај, Apple се приклучува на 212 компании кои се регистрирани во ова тело, иако е точно дека тие немаат никаков производ со сертификат Qi, бидејќи Apple Watch не е компатибилен со сите безжични полначи, само со оние на Apple. Во моментот на знаење на веста Сите сме мислеле дека следниот iPhone може да има ваков вид на безжично полнење., но ова е нешто што ќе ги покажат само следниве гласини и детали што доаѓаат на мрежата, засега она што е јасно е дека Apple веќе е дел од овој безжичен конзорциум за напојување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.