Играчите на Fortnite трошат во просек 80 долари за купувања во игра

Фортните битката Ројал

Fortnite е една од најпопуларните игри во моментот. Играта „Епски игри“ освои милиони играчи ширум светот. Преземањето на играта е бесплатно, но имаме набавки во неа. И ова е местото каде што студијата носи огромни придобивки. Бидејќи просечното трошење на корисниците на набавки е поголемо отколку што мислеа многумина.

Колку пари троши просечен играч за купувања во Fortnite? Според една студија спроведена од ЛЕНДЕДУ, на Просечното трошење на популарната игра „Епски игри“ е над 80 американски долари. Да бидеме специфични, трошокот е 84,67 УСД при набавките.

Понатаму, истата студија го покажува тоа 68,8% од играчите на Fortnite велат дека трошат пари за купувања во игра. Висок процент, и тоа несомнено јасно кажува колку е успешна играта во овој поглед. Бидејќи не е вообичаено толку многу трансакции да се прават во мобилна игра.

Fortnite iOS

Изненадува и високата сума што се троши во просек, овие 84,37 американски долари што ги споменавме. Многу повеќе кога Купувањата во Fortnite не се задолжителни или обезбедуваат вистински придобивки во играта. Не треба да купувате нешто во играта за да напредувате.

Друг податок извлечен од студијата наведува дека 36% од играчите на Fortnite тврдат дека никогаш не купиле или платиле ништо (реквизити или оружје) во игра претходно. Значи, без сомнение, играта од Epic Games генерираше огромен интерес и ги охрабрува корисниците да ги прават овие набавки.

Epic Games остварува големи профити благодарение на Fortnite. Само во месец мај компанијата доби приход од 300 милиони долари. Неколку износи со кои станува јасно дека тоа е една од игрите во моментот. Прашањето е колку долго ќе се одржува овој ритам за студијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.