Инстаграм ќе не извести колку долго ја користиме апликацијата

Лого на Инстаграм

Откако Фејсбук го купи Инстаграм, социјалната мрежа на фотографии привлекува внимание на голем број корисници и денес, е многу близу да надмине 1.000 милијарда активни корисници. Оваа социјална мрежа е инспирирана од Snapchat постепено да додава голем број на функции, функции кои во повеќето случаи биле многу добро примени.

Компанијата во моментов тестира нова опција, карактеристика што ќе ни овозможи да научиме колку долго ја користиме апликацијата. Во моментов, оваа функција е достапна само во бета кодот достапен за Андроид, како што откри Techcrunch, иако шефот на компанијата на компанијата Кевин Систром призна дека ја тестираат можноста за додавање на оваа функција.

Според Кевин, тие создаваат алатки кои Тие ќе и помогнат на заедницата на Инстаграм да го знае времето што го поминуваат користејќи го, нешто што треба да биде позитивно и намерно. Оваа функција, која се наоѓа под делот „Употреба на ингишки“, веројатно ќе биде преведена како статистика на употреба и ќе се најде во нашиот профил. Според Techcrunch, во моментов оваа нова функција не покажува информации, па затоа не знаеме каков вид статистика ќе ни понуди кога е овозможена оваа функција, ако е конечно извршена.

И велам дека не знаеме дали оваа функција конечно ќе ја достигне апликацијата во идните надградби, затоа што може да биде контрапродуктивно и да влијае на времето што корисниците го поминуваат во апликацијата или во веб-услугата што Инстаграм исто така ни ја дава достапна. Компаниите сакаат да поминуваме што е можно повеќе време во нивните апликации и услуги, но оваа функција можеби не е и најсоодветна, бидејќи многу корисници може да видат проблем на зависност од паметниот телефон и / или социјалните мрежи, времето што го поминуваат не само на Инстаграм, но на сите социјални мрежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.