Интел инвестира 15.300 милијарди во компанија за автономно возење

Интел

Автономното возење е цел на денот, па дури и класичните автомобилски компании започнуваат да експериментираат со технологијата за автономно возење со цел да ги задоволат корисниците. Tesla Motors успеа да даде значителен поттик на пазарот кој се чинеше напуштен, всушност производителите на возила не покажуваа ни малку интерес за тоа. Последен што се приклучи е Intel, не е баш компанија што го познава светот на автомобилите, но е во светот на технологијатаИ време е да се диверзифицира кога се продаваат помалку компјутерски процесори од кога било.

Влезете преку голема врата во автономно возење, инвестирајќи не помалку од 15.300 милијарди долари во стекнување на Мобилеј. Веќе од време на време можевме да зборуваме за оваа израелска фирма специјализирана за интелигентно возење. Па тој зборуваше за тоа Брајан Крзанич, извршен директор на Интел:

Оваа аквизиција претставува голем чекор напред за нашите акционери, автомобилската индустрија и потрошувачите. 

На овој начин, Intel има за цел да ги намали трошоците за имплементација на оваа технологија во возилата во иднина. Калифорниската компанија сзабележав добар пазар и сака да добие парче, размислувајќи да може да ја вклучи својата технологија во што е можно повеќе автомобили, и со тоа да наплати малку за секој продаден модел, нешто како што е постигнато со огромното мнозинство на производители на компјутери и десктоп и лаптоп.

Во меѓувреме, Интел е во пад од 1,90% на берзата, 2,87% досега оваа година, додека Mobileye порасна за помалку од 30% во цената на акциите, нешто како 60% досега оваа година. Без сомнение, постои јасен добитник, 15.400 милијарди долари не се мал подвиг во овој вид трансакции. Интел сè уште е во потрага по гуска која ги поставува златните јајца, додека производството на процесорот опаѓа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)