Како да го заштитите вашиот профил со игла, ако споделувате сметка на Netflix

 

 

нетфликс стапки Божиќ декември 2017 година

Нетфликс е најпопуларниот сервис за видео по барање денес тамуМожеби на некои им се допаѓа повеќе од други, но тоа е така. Но, тоа е исто така најскапо, ова предизвика добар дел од неговите корисници да изберат да ја споделат сметката и на овој начин да го задушат трошокот што го предизвикува месечноПовеќе е, многу луѓе уживаат во тоа благодарение на ова бидејќи не би го имале ако треба да ја користат сметката сами. Ова е причината зошто Нетфликс не се вклучува во оваа работа и им дава широкопојасен интернет на корисниците да спроведуваат ваков вид практики дури и ако не го гледаат тоа поволно.

Најдобар извор на рекламирање на Нетфликс е усната уста од корисниците и колку повеќе корисници ја шират нивната употреба, толку е поголем нивниот извор на приход, иако ова не е толку голем колку што може да биде. Со најскапата претплата на услугата (15,99 €) имаме пристап до содржина во 4K квалитет со HDR и до 4 истовремени екрани за репродукцијано споделената потрошувачка е драстично намалена (4 € по профил доколку има 4). Постојат моменти кога децата или едноставно некој со кого споделуваме влегуваат во нашиот профил, или по грешка или со прелистување. Сега имаме решение да го ублажиме ова.

Додадени се нови функции

Тоа е алатка која Нетфликс неодамна ја вклучи и не сите ја знаат можноста за заштита на секој корисник на сметката со пин, со цел да се спречат децата или другите корисници со кои споделуваме да немаат пристап до нашиот профил за кој станува збор. Исто така, го подобри управувањето со својот профил корисник, поточно за родителите или старателите посовесно да можат да го контролираат она што го гледаат малите. Ни дава можност да креираме профили со a возрасен рејтинг, така што тие имаат пристап до компатибилна содржина само за тие возрасти. Исто така е можно да се блокира специфична содржина.

Можете да го направите ова ако сте администратор на сметката на Нетфликс. Овде ќе видиме како работи ПИН-от на Netflix, така што никој не го пребарува вашиот профил на Netflix без ваша дозвола. Тој е едноставен, брз и ќе избегне проблеми со кои ја споделуваат вашата сметка.

Мени на Нетфликс

Додадете игла на вашиот профил

Да ја преземе оваа задача ние мора да пристапиме до нашата сметка на Нетфликс преку вашата веб-верзија од прелистувачот, откако ќе ја внесеме нашата сметка, ќе мора да пристапиме до она што Нетфликс “bloquear Профили". Она за што станува збор е да се ограничи пристапот до профилот на сметката на Нетфликс. Така што само на овој начин кој знае ПИН-код би можел да пристапи до тој профил.

Во делот Профил и родителска контрола ќе ги видите профилите на Нетфликс што ги создадовте. Прикажете го профилот што имате намера да го заштитите и во "Заклучување на профилот “, Кликнете на "Промени “ бидејќи по дифолт ќе се деактивира. Е биде побарано од вас повторно внесете ја лозинката од вашата сметка. Бидејќи само администраторот на сметката може да конфигурира заклучувања на ПИН. Следно, мора да ја активирате опцијата „Потребен е ПИН-код за пристап до профилот на ...“ и да го дефинирате наведениот ПИН, четирицифрен код што ќе оди од 0000 до 9999. Како што се и кодовите на, на пример, дебитни картички или кредит, обидете се да го направите прилично безбеден код за да ја исполни својата функција.

Додадете игла на профилот

Исто така, можеме опционално да активираме и втора опција, „Побарајте ПИН-код за додавање нови профили“. Ова ќе спречи некој што користи сметка со одредени ограничувања да го прескокне со создавање на нов профил. После зачувајте ги промените, ќе добиете е-пошта со известување за промените. Отсега натаму, кога пристапувате до прозорецот за профили на Netflix, под оној што сте го конфигурирале ќе видите катанец што укажува на тоа дека е заклучена. Кога пристапувате, мора да го наведете PIN-кодот што претходно го додадовте.

Оваа PIN-заклучување може да се искористи за да се спречат корисниците да влезат во вашиот профил. Може, на пример, да поставите ПИН-код за секој профил на Netflix, така што тоа го знаете само вие и соодветниот корисник. На овој начин ќе ви биде полесно управуваат со профили и спречувајте некои да пристапуваат до профилите на другите. На овој едноставен и брз начин, конечно ќе имаме сè организирано и ќе добиеме приватност, бидејќи не е пријатно што тие влегуваат во вашиот профил и можат да го допрат она што не го сакаме, предизвикувајќи да најдеме препорачани серии што не нè интересираат , или дури и да ја изгубиме нишката од серија за тоа што не знаевме во кое поглавје бевме.

Игла на профил на Нетфликс

Ја заборавив иглата

Што се случува ако го заборавиме пинот што го конфигуриравме?, Бидејќи во основа истото што се случува кога ќе ја заборавиме лозинката што ја конфигуриравме на нашата сметка на Нетфликс, Willе побара од нас да го вратиме, па затоа мора да притиснеме каде што вели „Дали сте го заборавиле ПИН-кодот?” И ќе го вратите преку сметката за е-пошта што ја поврзавме.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.