Кина започнува со истражување на крајната страна на Месечината

Луна

Како што беше најавено многу одамна, Кина конечно успеа да ги оствари сите свои планови за истражување на вселената и, пред само неколку дена, тие го лансираа сателитот крстен со името на Квекиао, кој полета во 05:30 часот по локално време од центарот за лансирање Ксичанг, лоциран точно во провинцијата Сечуан (јужно од азиската земја). За да го испрати овој сателит на Месечината, Кинеската вселенска агенција користела ракета „Долг март 4С“.

Без сомнение, се соочуваме со една од најинтересните пресвртници што ги спроведува човечки суштества, што одговара на прва фаза на мисијата Chang'e 4 за потсетување, да ви кажам дека нејзината главна цел е да може да ја истражува скриената страна на Месечината, исто како и со традиционалните методи и невозможно е да се набудува од Земјата.


Квекиао

Сателитот Квекиао ќе служи како комуникациски мост помеѓу сондата што ќе слета на крајната страна на Месечината и контролниот центар лоциран на Земјата.

Главната мисија што сателитот Квекиао ќе треба да ја изврши е да служи како комуникациски мост помеѓу слетачот Чанг'4, кој ќе замине кон крајната страна на Месечината до крајот на летото, и Земјата со што ќе се овозможи комуникација помеѓу контролен центар, сместена на нашата планета, и сондата што, кога ќе дојде време, ќе работи на крајната страна на Месечината.

За извршување на оваа многу важна мисија, Кекијао е опремен со низа комуникациски антени заедно со соларни панели. Врз основа на изјавите дадени од Hangанг Лихуа, раководител на проектот:

Лансирањето е клучен чекор за Кина да ја постигне својата цел да биде првата земја што ќе испрати истрага за да слета нежно на крајната страна на Месечината.

Досега, сателитот Квекиао веќе е во орбита на месечината, од каде што ќе патува до својата трајна локација, придвижуван од лунарната гравитација. Навлегувајќи во малку повеќе детали и како што е откриено, сондата ќе работи специфично од Лаграншката точка L2 на системот Земја-Месечина, локација што ќе се постигне во наредните недели и што ќе овозможи да остане околу 65.000 455.000 километри над површината на Месечината и XNUMX XNUMX километри од нашата планета.

Промена4

Ракетата „Лонг март 4С“, покрај сателитот Квекиао, пренесе два кинески сателити и холандска антена за комуникација до Месечината

Како детал, да ви кажам дека во оваа мисија Кина не само што ја искористи ракетата „Лонг март 4С“ за да го испрати комуникацискиот сателит Квекиао, туку и оние што се крстени како Лонгјанг-1 y Лонгјанг-2 како и холандска антена која одговори на акронимот на NCLE (Холандски кинески истражувач за ниска фреквенција). Мисијата на сателитите, како што е официјално откриено, вклучува орбитирање околу Месечината за да изврши серија астрономски набудувања на ултра лесни бранови должини. Податоците собрани од овие сателити ќе им помогнат на истражувачите малку подобро да ја разберат космичката зора, односно оние моменти кога првите starsвезди почнаа да светнуваат.

На второ место ја наоѓаме холандската антена NCLE. Оваа антена е испратена за откривање на слабите радио сигнали од раните фази на исконскиот космос, токму во тоа време кога универзумот беше мрачен, студен и скоро целосно составен од водород. Благодарение на употребата на оваа софистицирана антена, експертите ќе се обидат фаќање на фреквенции помеѓу 10 и 30 MHz, сигнали дека на Земјата се блокирани од атмосферата. Овој проект е промовиран од јавниот сектор и холандската приватна индустрија и буквално, како што комуницираа, се надеваат дека ќе напишат ново поглавје во историјата на астрономијата благодарение на соработката на кинеската администрација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.