Вашиот контакт е „пишување“, но таа порака не завршува. Што навистина се случува?

Сигурно во повеќе од една прилика, кога разговаравте со контакт од вашата агенда преку неколку добро познати апликации за инстант пораки што ќе ги забележите, тоа секако се случува во многу повеќе прилики отколку што би сакале, отколку во даден момент се појавува тој индикатор што служи за известете ни дека контактот пишува, дури и кога ќе дојде моментот, тој исчезнува, но ниедна порака не стигнува до нас.

Несомнено, еден од индикаторите, според мое мислење, нај апсурдниот на кој можеме да обрнеме внимание како резултат, меѓу другото, и на фактот дека иако означува дека контактот пишува, може да биде дека ова не е точно од тогаш неговото работење многу се разликува од она што сите го замислуваме. Покрај ова, индикаторот, според експертите, е еден од оние што можат да предизвикаат најголема вознемиреност кај некоја личност, па според нивната проценка, најдобро е да се деактивира.


Работата на индикаторот дека контактот „пишува“ е многу различна од она што го замислуваме

Кога почнуваме да ги користиме различните апликации за размена на пораки, сите забележуваме како може да се смени статусот на корисникот ако е поврзан или не или ако, во тој момент, се појави индикаторот дека нешто ни пишува, индикатор што може да биде многу корисно ако навистина неговото работење беше она во што сите веруваме. Како детал, кажи ти го тоа единствениот индикатор кој работи правилно, според тестовите што биле извршени на различни платформи, е тоа на WhatsApp, исто што се појавува кога вашиот контакт пишува и исчезнува кога тој ќе престане да го прави тоа.

Проблемот што постои со овој индикатор, и точно зошто може да создаде толку многу анксиозност, Дали е тоа во огромното мнозинство на апликации за пораки, ова не работи во реално времеСо други зборови, овој индикатор се појавува кога апликацијата толкува дека контактот со кого зборуваме почнува да пишува, но тој не исчезнува кога контактот ќе престане во неговиот обид, мора да почека до две минути ако корисникот престане да пишува. Ова се случува на платформи различни како Messenger, Hangouts или iMessage.

Што се случува со овој индикатор во останатите апликации што не се WhatsApp?

Само на овие редови те оставам а видео каде што корисникот на Slate ни покажува што точно се случува со овој индикатор во различните апликации за пораки. Бидејќи постојат многу што постојат, секој ја спроведува оваа функционалност на некој начин (поуспешен или помалку) и секој корисник ги користи како што одговара на него или нејзиниот интерес, Слејт се фокусираше на демонстрација како индикаторот работи најчесто, на најмалку за него, како што се Hangouts, Facebook Messenger или iMessage. Заклучоците до кои дошол по неговиот тест, во најмала рака, се прилично curубопитни.

Што се случува во Hangouts?

Во конкретниот случај на Hangouts Соочени сме со најекстремната од сите, особено затоа што апликацијата, кога соговорникот ќе престане да пишува, може да достигне одземете две минути. По овие две минути индикаторот за пишување исчезнува и не се појавува повторно иако контактот продолжува да пишува.

Како работи индикаторот за пишување во Facebook Messenger?

Можеби случајот со Фејсбук Messenger бидете најверни на реалноста. Во овој случај, промптот се појавува токму кога корисникот започнува да пишува, но потребни се осум секунди за да се деактивира. Многу поприфатливо време и многу слично на она што го користат другите платформи за пораки како што е Telegram.

Тестирана iMessage

Конечно, последниот извршен тест беше оној на iMessage, апликација за многумина непозната, но која е стандардно инсталирана на сите паметни телефони на Apple. По овој повод, индикаторот дека контактот tyубопитно пишува, се појавува веднаш откако соговорникот ќе започне да пишува, но ако тој запре потребни се околу 60 секунди за да исчезне. Зборуваме за едноминутно доцнење каде не е важно колку долго може да биде пораката или не. Како детал, ако помине таа минута, индикаторот исчезна и контактот се враќа во пораката, индикаторот не се појавува повторно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.