Мајкрософт го убива Виндоус 10 С 8 месеци по објавувањето

Слика на логото на Виндоус 10

Гигантот Редмонд минатата година лансираше облог кој привлече посебно внимание и со кој компанијата сакаше да стане репер во делот на ефтини лаптопи со безбедни екосистеми наречен Виндоус С, оперативен систем кој ниту една апликација не може да се инсталира од надвор од продавницата за апликации на Microsoft.

„Мајкрософт“ сакаше неговите уреди да бидат целосно безбедни, како и да нудат многу помазна изведба без апликации кои не беа исклучиво дизајнирани за таа верзија. Виндоус 10 С ќе беше инсталиран природно на компјутерите на Мајкрософт, но Може да се отклучи ако поминеме низ касата, иако кратко време откако ја елиминираше опцијата за плаќање.

Се чини дека она што изгледаше како одлична идеја не го привлече приватните или деловните корисници, што ја принуди компанијата да го смени својот пристап со елиминирање на лесната верзија наречена Windows S и наместо тоа да имплементира режим S, режим што ни ги нуди истите карактеристики како и Windows S, идеално за кога не сакаме корисници кои користат компјутер да инсталираат апликации од трети страни кои не се достапни во продавницата на Microsoft.

Првите корисници што алармираа беа оние кои ја користеа верзијата на Виндоус 10 с, корисници кои видоа како по ажурирањето на најновите компилации на Виндоус, нивниот компјутер се случи да работи со Windows 10 Pro, целосно елиминирање на ограничувањата понудени од верзијата на Windows.

Овој нов режим ќе дојде рака под рака со следното ажурирање на Windows 10, кое во моментов се нарекува Redstone 4 и ќе биде достапна на сите верзии на оперативните системи Виндоус 10, и верзијата Home и Professional. Но, се чини дека обидите за лансирање на намалена верзија на Виндоус 10 на пазарот, за помалку моќните компјутери, сè уште се во главата на Мајкрософт, бидејќи според последните гласини, компанијата со седиште во Редмонд работи на намалена верзија наречена Поларис, дизајнирана да користите само апликации дизајнирани за Windows 10.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.