Мајкрософт ја лансираше наставката за Windows Defender за Chrome

Со доаѓањето на Виндоус 10, една од новините што многу корисници може да останат незабележани е работата на Виндоус Дефендер, антивирусот интегриран во најновата верзија на Виндоус моментално достапна на пазарот. Всушност, некои експерти за безбедност тврдат дека е повеќе од доволно за да се заштити нашиот компјутер од каква било закана.

Од неговото лансирање, има многу антивирусни компании кои се обидоа да го однесат Мајкрософт пред судовите на Европската унија за нелојална конкуренција, нешто што не го постигнаа во моментот и се чини дека ќе го постигнат во иднина. Во меѓувреме, компанијата со седиште во Редмонд само што објави наставка за прелистувачот Windows Defender Chrome.

Windows Defender ја штити нашата опрема од каква било закана што може да се обиде да пристапи до нашиот компјутер, но при прелистување на Интернет, ефектите на Windows Defender се наоѓаат само ако се обидеме да преземеме датотека што е заразена од било кој тип на вирус, малициозен софтвер, шпионски софтвер или други.

Но, благодарение на новата наставка за Windows Defender за Chrome, при прелистување на Интернет со прелистувачот Chrome, ќе бидеме заштитени во секое време од која било веб-страница што се обидува да се претстави како друга, познат како фишинг, покрај тоа што нè штити од било кој малициозен софтвер или скрипта што сака да го зарази или да влијае на нашиот компјутер.

Оваа екстензија, која е достапна за вашата преземете целосно бесплатно, се совпаѓа со лансирање на ново ажурирање за Google Chrome, ажурирање што ни овозможува да преземаме лозинки на Chrome во датотека во формат .csv, и од нашата работна верзија и од нашиот мобилен уред.

Ова движење се чини дека укажува на тоа дека во Мајкрософт конечно фрли во пешкир и тие нема да продолжат да се обидуваат да се борат против семоќниот Google Chrome со Microsoft Edge, срамота бидејќи најновите верзии на прелистувачот на Microsoft, Edgem, значително ја подобрија работата и бројот на опции што ни ги става на располагање.

Преземете ја наставката за Windows Defender за Chrome


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.