Microsoft издаде ново безбедносно ажурирање за Windows

Мајкрософт

од Мајкрософт лансирање на нов безбедносно ажурирање за Виндоус што поправа грешка во јадрото на самиот оперативен систем, како и ранливоста нула-ден на Flash што веќе извести пред неколку недели од Google. Во овој момент, кажете ви дека овој проблем не го откри само Гугл бидејќи, кога беше објавено од Редмонд, тие објавија изјава во која коментираат дека овој проблем е веќе откриен и дека внатрешно веќе тестираат решение што ќе ги достигне сите корисници накратко.

Како сигурно ќе се сетите двете компании поминаа неколку недели дискутирајќи и напаѓајќи се едни со други еден до друг, особено нападите доаѓаа од „Мајкрософт“ каде не можеа да се содржат пред фактот дека токму Гугл ја објави ранливоста на познатиот оперативен систем пред неговата лепенка да биде подготвена и би ги загрозил лихварите дека, на крајот на краиштата, тие не се виновни и не треба да преземаат никаков вид ризик.

Ако обично ги оставате ажурирањата на вашиот компјутер за некое друго време, може да бевте еден од погодените од овој проблем во Windows.

Враќајќи се на проблемот, мора да имаме предвид дека тој не е присутен само во Виндоус, туку дека, од своја страна, Adobe успеа да го реши само 5 дена откако Гугл го објави јавно, додека на Мајкрософт му беа потребни околу 20 дена. Откако беше решено, дознавме дека проблемот е ескалација на привилегиите на локалниот систем. Оваа ранливост веќе беше експлоатиран од стронциум, група руски хакери кои благодарение на тоа преку апликација можеа да ја преземат контролата врз системот.

Овој проблем, како што споменавме, можеше да влијае на корисниците на Виндоус Виста, Виндоус 7, Виндоус 8 и 8.1 и Виндоус 10, во вториот случај практично за сите корисници, освен оние кои веќе го имаа инсталирано Ажурирањето на годишнината и користеа ажурирана апликација за прелистување на Интернет.

Повеќе информации: Engadget


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.