Најдобрите паметни часовници што може да се дадат на Божиќ

паметни часовници Божиќ

Божиќ е веднаш зад аголот. Ако не ги искористиме различните понуди од минатиот црн петок и не продолжиме без да бидеме јасни што можеме да купиме за нашиот партнер, мајка, татко, деца или пријатели, во Actualidad Gadet создаваме различни списоци на идеални предмети што треба да се дадат на Божиќ.

Si buscas паметни светла, квантифицирачки нараквици, паметни звучници o auriculares да подарите може да се консултирате со упатствата што претходно ги објавивме. Сега е ред на Smartwatches, еден од уредите кој добива најголем пазар на пазарот во последните неколку години заедно со квантитативни нараквици.

Паметен часовник или квантитативна нараквица?

Пред да се одлучиме за паметен часовник треба да бидеме јасни кои се разликите помеѓу паметниот часовник и квантитативната нараквица. Грубо, главната разлика, покрај цената, се наоѓа и во функционалноста што ни ја нудат.

Додека паметните часовници ни нудат поголема големина на екранот и можност за одговорете и на повици и на пораки, квантифицирачките нараквици се фокусираат на мерење на нашата физичка активност, функција што исто така можеме да ја најдеме во паметните часовници.

Друга разлика помеѓу паметните часовници и квантитативните нараквици се наоѓа во траење на батеријата. Додека паметните часовници имаат максимално траење на батеријата од еден или два дена, квантифицирачките нараквици можат да траат до две недели.

Samsung Galaxy Watch Active

El Samsung Galaxy Watch активен Тоа е првата генерација на нова палета на паметни часовници создадени за да достигнат поголем број луѓе. Оваа прва генерација ни нуди а 1,1-инчен екран со резолуција 360 × 360 и батерија од 230 mAh. Има IP68 заштита од вода и прашина и отпорност до 5 банкомати.

Во однос на функционалноста, доколку го имаме во пар со паметен телефон Samsung, ќе можеме да го извлечеме максимумот од него, но не е суштинско барање да можеме да ги уживаме сите придобивки што ни ги нуди кога станува збор за квантифицирајте ја нашата физичка активност, измерете го срцевиот ритам и следете ги циклусите на спиење.

Цената на Samsung Galaxy Watch активен е од 199 евра.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Втората генерација на опсегот Watch Active на Samsung практично ни нуди истите карактеристики како и првата генерација но додава две нови и интересни функции како што се детекторот за пад и електрокардиограмот.

Благодарам на детектор за пад, акцелерометарот на уредот автоматски открива дали сме паднале нагло и не поканува да ги известиме итните случаи. Ако не одговориме на тоа барање, тоа автоматски ќе го направи повикот комуницирајќи ја нашата локација.

Функцијата електрокардиограм ни овозможува да откриеме абнормалности во нашето срце што не биле откриени претходно. Apple Watch, првиот паметен часовник што ја вклучува оваа одлика, спаси голем број животи благодарение на оваа функционалност.

Samsung Watch Active 2 има екран од 1,4 инчи (44 mm) / 1,2 инчен (40 mm), управуван од Tizen (оперативен систем на Samsung) и процесорот Exynos 910. Ни нуди 4 GB простор, Bluetooth 5.0 и исто така е достапен во верзија LTE.

Цената на Samsung Galaxy Watch Active 2 44mm е 295 евра. Ако не сакаме да потрошиме многу пари, можеме да ја добиеме првата генерација, Samsung Galaxy Watch Active чија цена е 195 евра.

Samsung Galaxy Watch

Покрај активниот модел, Samsung ни го нуди и Samsung Galaxy Watch, модел на премиум опсег. Овој модел е природен наследник на опсегот Gear кој се појави на пазарот пред неколку години и беше толку успешен на пазарот. Достапно е во две големини: 42 и 46 мм и Направен е со врвни материјали.

Како и сите модели што Samsung ги нуди во моментов на пазарот на паметни часовници, со него управува Tizen. Моделот од 46 мм има екран од 1,3 инчи, додека моделот од 42 мм има екран од 1,2 инчи. Двата екрани Тие имаат резолуција од 360 360.

Батеријата на моделот 46мм е 472mAh, 270mAh за моделот 42mm. Овој модел е еден од ретките што ги има NFC чип за да можеме да плаќаме преку нашиот зглоб. Има GPS чип за следење на нашата физичка активност на отворено.

Цената на Samsung Galaxy Watch е од 269 евра, за верзијата од 46 мм.

Huawei Watch GT 2

Навлака на Huawei Watch GT 2

Ако барате голем паметен часовник, тогаш Huawei Watch GT 2 биди таа што ја бараш. Watch GT 2 на Huawei е најновиот модел претставен од азиската фирма и тоа е втора генерација на Watch GT, прва генерација која продаде повеќе од 10 милиони примероци.

Овој модел има 1,39 инчен AMOLED екран, управуван е од LiteOS (сопствен оперативен систем на Huawei) и процесор Kirin A1 (исто така дизајниран и произведен од Huawei). Има складирање за 500 песни и автономија што може да достигне 2 недели (максимално намалување на сите негови функции).

Компатибилен е со кој било паметен телефон со iOS (потребен е iOS 9 или понов) и Android (потребен е Android 4.4 или понов) преку Апликација за здравство на Хуавеи. Достапен е во два модела од 42 и 46 милиметри, така што се прилагодува на која било големина на зглобот.

Во однос на функционалноста, што е она што навистина ни значи, не само ние снимајте го срцевиот ритам и следете го нашиот сон, но исто така квантифицира каков било вид на вежба што автоматски го изведуваме, и на отворено и во теретана.

El Huawei Watch GT 2 е достапна на Амазон за 239 евра.

Фосил Спорт паметен часовник

Производителот на часовници Фосил е еден од најстарите во секторот за паметни часовници и одличен доказ за тоа е Фосил Спорт паметен часовник. Овој модел, за разлика од класичните модели на оваа фирма, ни нуди спортски дизајн, тој е достапен во две големини 41 и 43 мм и во три бои: сина, црна и розова (достапно само во верзија од 41 мм).

Во рамките на Fossil Sport наоѓаме Android Wear, Со него управува Snapdragon Wear 3100, има NFC чип да плаќаме преку нашиот зглоб со Google Pay и има сензори за следење на нашиот сон и на нашата спортска активност и отчукувањата на срцето.

Ремените на овој модел се 22 мм, така што имаме на располагање голем број опции за негово прилагодување. Цената на Фосилен спорт е од 149 евра во Амазон.

Серија Apple Watch 3/4/5

Епл Види

Ако имате iPhone, најдобриот паметен часовник што го имате на располагање и ви овозможува да ги искористите целосно двата iOS е Apple Watch. Со Apple Watch не само што можете да одговарате на пораки, туку и исто така можете да остварувате повици.

Apple Watch Series 3 е најевтиниот модел што го имаме на располагање. Разликата со сериите 4 и 5 се наоѓа во големина на екранот, што оди од 38 до 40 и од 42 до 44 мм. Врските се компатибилни и во двата модели.

Сите модели на Apple Watch се достапни во верзија LTE. Главната разлика што ја наоѓаме помеѓу серијата 4 и серијата 5 е приказот на последниот е секогаш вклучен. Двете вклучуваат детектор за пад и функцијата на електрокардиограмот за откривање на абнормалности во срцето.

El Apple Watch серија 5 е достапна во својата верзија од 44 мм за 479 евра во Амазон. На Apple Watch серија 3 е достапен за 229 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.