Nokia 6 2018, поголема моќ и нов дизајн

Nokia 6 2018 напред

Пред скоро една година, HMD Global лансираше еден од новите терминали на Nokia, Nokia 6. Овој терминал беше во средниот опсег на секторот, иако имаше некои критики за неговата моќ. Веќе сме во 2018 година и одекнуваме следната верзија на терминалот што се менува и во техничките спецификации и во некои аспекти на неговиот дизајн.

Nokia и HMD продолжуваат заедно во новата фаза што ја доживува нордиската компанија. Во овој случај, тие сакаа да ажурираат еден од нивните средни модели и да го направат поконкурентен против помоќните брендови, како што се Motorola или Xiaomi. На Nokia 6 2018 е тим што ќе има две можни конфигурации: 32 и 64 GB внатрешна меморија.

Nokia 6 верзија 2018 карактеристики

Сепак, да започнеме на почетокот: првото нешто што можете да го цените е дека предното физичко копче исчезнува за да му се даде целосна важност на 5,5-инчен дијагонален екран со Full HD резолуција. Во меѓувреме, ако го свртиме паметниот телефон, ќе видиме дека е вклучен читач на отпечатоци веднаш под сензорот на камерата.

Во меѓувреме, ако влеземе во него, она што Nokia најдобро успеа да го направи е ажурирање на процесорот што ја користи тековната верзија за Qualcomm кученце 630 што сега ќе го направи терминалот поконкурентен на пазарот. Исто така, и верзијата од 32 GB и 64 GB ќе имаат a 4 GB RAM меморија. Сето ова додаде на фактот дека „Нокиа“ и „ХМД Глобал“ обложуваат на „Андроид Акции“ ќе направат „Нокиа 6 2018“ да оди многу подобро во перформансите од претходната верзија.

На задниот дел, како што рековме, ќе има читач на отпечатоци и камера со сензор од 16 мегапиксели и интегриран LED блиц. Што се однесува до вашата батерија, Nokia 6 2018 има капацитет од 3.000 милиампер. И верзијата Андроид што е инсталирана во фабрика е Андроид 7.1.1 Нугат. Секако, веќе се советува ажурирањето на Android 8.0 Oreo да биде веднаш. Цените ќе бидат 1.499 јуани за верзијата од 32 GB (191 евра за промена), додека верзијата со 64 GB ќе изнесува 1.699 јуани (217 евра).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.