Ова е највисокиот пазар на мобилни телефони по последните додатоци

Samsung

El пазар на мобилни телефони енергично се тресе и се менува со голема фреквенција. На последниот Светски конгрес за мобилни телефони што се одржа во Барселона, големите компании ги претставија своите нови предводници, на кои во последните неколку недели им беа додадени неколку интересни нови одлики. Сега кога сè изгледа смирено и мирно, и дека ќе продолжи барем неколку месеци, дојде време прегледајте ги главните играчи на таканаречениот пазар на висока класа, а исто така вклучува и некои споредни актери кои несомнено ќе дејствуваат како протагонисти.

Ако размислувате да купите висок терминал кој се појави на пазарот во последно време, продолжете внимателно да читате и ќе откриете кои се можеби најдобрите паметни телефони на пазарот во моментов.

Samsung Galaxy S7 / S7 edge

Samsung

Без сомнение новиот Samsung Галакси S7Во која било од двете верзии, таа е една од најголемите референци на пазарот благодарение на неговиот внимателен дизајн и интересните карактеристики што го прават еден од најмоќните уреди на пазарот.

Покрај тоа, и како и обично, Samsung успеа да постави камера на својот Galaxy S7 на која завидуваат сите производители и што им овозможува на корисниците да фотографираат со огромен квалитет.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Samsung Galaxy S7;

 • Димензии: 142.4 x 69.6 x 7.9 mm
 • Тежина: 152 грама
 • Екран: 5,1 инчен SuperAMOLED со резолуција QuadHD
 • Процесор: Exynos 8890 4 јадра на 2.3 GHz + 4 јадра на 1.66 GHz
 • 4GB RAM меморија
 • Внатрешна меморија: 32 GB, 64 GB или 128 GB. Сите верзии ќе можат да се прошират преку microSD картичка
 • Главна камера од 12 мегапиксели. 1.4 мм пиксел. Двојна пикселна технологија
 • Батерија: 3000 mAh со брзо и безжично полнење
 • Ладење со течен систем
 • Андроид 6.0 Маршмалоу оперативен систем со Touchwiz
 • Поврзување: NFC, Bluetooth, LTE Cat 5, WiFi
 • Други: Двојна SIM, IP 68

iPhone 6S

Јаболко

Во списокот на најдобрите паметни телефони, се разбира, Apple iPhone не може да недостасува. Овој пат ни останува најновиот модел лансиран на пазарот, Не се пронајдени производи, кој и покрај тоа што беше достапен на пазарот неколку месеци, сепак е еден од најдобрите терминали достапни денес. За неколку месеци, iPhone 7 ќе биде реалност, но ако барате моќен уред кој обезбедува одлични перформанси, овој iPhone може да биде повеќе од интересна опција.

Од неговиот процесор до неговата камера, и минувајќи низ неговиот екран, тие се компоненти со врвен квалитет, што секако уште еднаш ни нудат неверојатно искуство, перформанси и резултати. Никој или скоро никој не се сомнева во овој момент на мобилните уреди Купертино, иако да, Ако сакаме да користиме и носиме iPhone во џеб, ќе треба да подготвиме неколку сметки бидејќи терминалите на „Епл“ се многу работи, но не баш ефтини.

LG G5

LG

Во рамките на последниот Светски конгрес за мобилни телефони што се одржа во Барселона, LG го претстави новиот LG G5 што секако е дел од таканаречениот врвен пазар на мобилни телефони, но и од таа избрана група на иновативни паметни телефони, кои на корисникот му се нудат како нешто поразлично.

Овој LG G5 повторно вклучува извонредна камера како што веќе се случи во LG G4, што е сепак одлична опција за сите оние корисници кои не треба да ја имаат најновата, но добра мобилна направа. Покрај тоа, LG Friends се објавени, некои модули што секој корисник може да ги вгради по свој вкус. На пример, ако ни треба подобра камера, можеме да го прикачиме соодветниот модул на нашиот LG G5. Батеријата или звукот се други аспекти што можат да се подобрат преку овие LG Friends.

LG G5

Ова се Главните карактеристики и спецификации на предводникот на LG;

 • Димензии: 149,4 x 73,9 x 7,7 mm
 • Тежина: 159 грама
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 820 и Adreno 530
 • Екран: 5.3 инчи со Quad HD IPS Квантна резолуција со резолуција 2560 x 1440 и 554ppi
 • Меморија: 4 GB LPDDR4 RAM меморија
 • Внатрешно складирање: 32 GB UFS може да се прошири преку microSD картички до 2TB
 • Задна камера: Двојна стандардна камера со сензор од 16 мегапиксели и широк агол од 8 мегапиксели
 • Пред: 8 мегапиксели
 • Батерија: 2,800mAh (отстранлив)
 • Android 6.0 Marshmallow оперативен систем со сопствен слој за прилагодување на LG
 • Мрежа: LTE / 3G / 2G
 • Поврзување: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, AC / USB Type-C) / NFC / Bluetooth 4.2

Xiaomi max

Xiaomi max

Воведен пред само неколку дена, Xiaomi max Убедени сме дека тој ќе биде еден од најпопуларните паметни телефони за остатокот од годината. И, тоа е дека неговиот екран од ништо повеќе и ништо помалку од 6,4 инчи е несомнено голема привлечност за многу корисници кои сè повеќе бараат мобилни уреди со поголем екран и кои им овозможуваат да уживаат, на пример, во мултимедијална содржина на полн начин .

Ова се главните карактеристики и спецификации на овој Xiaomi Max;

 • Димензии; 173,1 x 88,3 x 7,5 mm
 • Тежина од 203 грама
 • 6,44-инчен екран со Full HD резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели
 • Шест-јадрен процесор Snapdragon 650, секој работи на 1.8 / 1.4 GHz
 • Графички процесор Adreno 510
 • 2 или 3 GB RAM меморија, иако ќе има и премиум верзија од 4 GB RAM меморија
 • Внатрешно складирање од 16, 32 или 0 GB може да се прошири и во двата случаи со картички microSD
 • Задна камера со сензор од 16 мегапиксели и предна камера со сензор од 5 мегапиксели
 • Батерија од 4.850 mAh
 • Андроид 6.0.1 Маршмалоу оперативен систем со новиот слој за прилагодување MIUI 8
 • Colorе биде достапен на пазарот во боја; сива, сребрена и златна боја

Вистина е дека со оглед на неговите спецификации, можеби на овој Xiaomi Max му недостасува мал чекор да биде терминал на таканаречената висока класа, но благодарение на неговите особености не се сомневаме дека ќе стане еден од најпродаваните фаблети на остатокот од годината. Неговата цена, под 300, исто така ве повикува да размислите за повеќе од висока продажба. Мал доказ за тоа е дека за неколку дена до 8 милиони корисници биле заинтересирани за можна набавка на овој гигант Xiaomi.

Huawei P9

Huawei P9

Иако се најде на пазарот само неколку недели, Huawei P9 стана членка на високиот крај на пазарот на мобилни телефони само по себе. И тоа е дека кинескиот производител успеа да развие уште еднаш многу балансиран терминал, кој има 5,2-инчен екран со Full HD раствор, внимателен дизајн до последните детали и моќност во внатрешноста базирана на Huawei процесорот HiSilicon Kirin 955 и 3 или 4 GB RAM меморија што ги наоѓаме, во зависност од верзијата што ја избравме.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Huawei P9;

 • Сопствениот процесор на Huawei HiSilicon Kirin 955
 • 5,2 инчен IPS екран со Full HD резолуција
 • 3 или 4 GB RAM меморија
 • 32 GB и 64 GB внатрешна меморија (32 GB за моделот на ЕУ)
 • Двојни задни камери од 12 мегапиксели и предни камери од 8 мегапиксели Leica
 • Читач на отпечатоци
 • Батерија со капацитет од 3.000 mAh
 • USB конектор Type-C
 • Мерки 145 x 70,9 x 6,95 милиметри

Huawei

Овој Huawei P9 е еден од најистакнатите на пазарот, делумно благодарение на соработка помеѓу Huawei и Leica, што резултираше со камера, која во отсуство на тестирање во длабочина, е несомнено една од најдобрите што секој корисник може да ја најде на пазарот.

Xiaomi Mi5

Xiaomi

Друг од паметните телефони што во моментов е една од најголемите starsвезди на пазарот е Xiaomi Mi5. Доаѓајќи од Кина, иако никогаш нема да пристигне на официјален начин во многу земји, тој се покажува како висококвалитетен терминал, кој може да се пофали пред се со својата цена, што е далеку под онаа на другите уреди со слични карактеристики.

Прво на сите, ние ќе ги разгледаме главните спецификации на овој Xiaomi Mi5;

 • Димензии: 144.55 x 69,2 x 7.25 mm
 • Тежина: 129 грама
 • 5,15-инчен IPS LCD екран со QHD резолуција од 1440 x 2560 пиксели (554 ppi) и осветленост од 600 nits
 • Процесор Snapdragon 820 Четири јадрен 2,2 гигахерци
 • Adreno 530 GPU
 • 3/4 GB RAM меморија
 • 32/64/128 GB внатрешна меморија
 • Главна камера од 16 мегапиксели со 6P леќа и OIS со 4 оски
 • Секундарна камера од 4 мегапиксели
 • Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct, DLNA, жариште; Bluetooth 4.1; Поддршка за A-GPS, ГЛОНАСС
 • УСБ-тип Ц.
 • Ултразвучен сензор за отпечатоци
 • 3.000 mAh со Брзо полнење 3.0

Xiaomi неодамна стана еден од најпознатите и најпопуларните производители на мобилни уреди ширум светот и успеа да се подобри во многу аспекти. Негов последен предводник е овој Mi5, кој се издвојува по многу аспекти, но пред сè и како што веќе рековме за неговата цена. 300-те евра што ги чини овој паметен телефон во својата „најосновна“ верзија убедија и ќе продолжат да убедуваат многу корисници Бидејќи да се има терминал од висока класа и да се заштеди добра грст евра не е нешто што некому не му се допаѓа.

Sony Xperia X перформанси

Sony

Во моментов ова Sony Xperia X перформанси Не е достапен на пазарот на официјален начин, иако веќе беше претставен пред неколку недели. Како и да е, никој не се сомнева дека штом ќе ја направи својата премиера на пазарот овој месец, тој ќе го опфати врвниот пазар на мобилни телефони и неговите спецификации, дизајнот и карактеристиките го покажуваат ова. Јапонската компанија реши повторно да се измисли и успеа да развие паметен телефон според стандардот на кој било од предводниците на пазарот.

Наследник на Xperia Z5, кој сепак ќе продолжи да се пласира на пазарот, тоа може да биде одлична опција за сите оние корисници кои бараат рамнотежа и особено имаат уред произведен од референтна марка.

HTC 10

HTC

По неуспехот на HTC One M9 за HTC, еден од најочекуваните паметни телефони во годината беше HTC 10. Мобилниот уред може да се поздрави само затоа што да бидам искрен тоа е вистинска работа на современото инженерство, а можеби и најдобриот паметен телефон на пазарот во моментов. Сепак, во моментот нема одобрение од корисниците кои уште еднаш се чини дека му сврќаат грб.

Што се однесува до дизајнот, уште еднаш наоѓаме терминал со метален финиш и ги следи најкласичните линии на HTC што толку многу ни се допаѓаат. Внатре, Snapdragon 820 поддржан од 4 GB RAM меморија го прави овој мобилен уред многу моќен уред.

Goingе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој HTC 10;

 • Димензии; 145,9 x 71,9 mm
 • Тежина; 161 грама
 • 5 инчен Super LCD 5,2 дисплеј со 2.560 x 1.440 пиксели Quad HD резолуција
 • Qualcomm Snapdragon 820, quad-core работи до 2,2 GHz
 • 4 GB RAM меморија
 • 32 или 64 GB внатрешна меморија, може да се прошири преку картичка microSD до 2 ТБ
 • Главната камера од 12 мегапиксели, напојувана од HTC Ultrapixel 2, вклучува ласерски автофокус, оптичка стабилизација на сликата, отвор на отворот f / 1.8 и снимање на видео 4K
 • На предната страна, сензор од 5MP со автоматски фокус, OIS и бленда од f / 1.8
 • Звучник HTC BoomSound Hi-Fi Edition со Dolby Audio, троен микрофон со поништување на бучава
 • Читач на отпечатоци
 • 3.000 mAh батерија со Брзо полнење 3.0
 • Андроид 6.0 Маршмалоу оперативен систем со најновата верзија на HTC Sense

Xperia Z5

Sony

Се чини дека помина скоро еден век откако Сони официјално го претстави моделот Xperia Z5, но поминаа само неколку месеци во кои за жал овој супер смартфон брзо падна во заборав, поради доаѓањето на други уреди на пазарот, но и поради напорите на јапонската компанија да ги закопа своите бродови за кратко време . Овој Z5 е ода за дизајнирање, усовршен за сите оние кои сакаат фотографирање и со спецификации на исто ниво како и која било од врвните пребарувања на други компании.

Ова се главните спецификации на овој Xperia Z5;

 • Димензии: 146 x 72.1 x 7,45 mm
 • Тежина: 156 грама
 • Екран: 5,2 инчи IPS Full HD, Triluminos
 • Процесор: осум јадрен Qualcomm Snapdragon 810 на 2,1 Ghz, 64 бит
 • Главна камера: сензор од 23 мегапиксели. Автоматски фокус 0,03 секунди и f / 1.8. Двоен блиц
 • Предна камера: 5 мегапиксели. Леќа со широк агол
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешна меморија: 32 GB. Може да се прошири со MicroSD
 • Батерија: 2900 mAh. Брзо полнење. Режим STAMINA 5.0
 • Поврзување: Wifi, LTE, 3G, Wifi Direct, Bluetooth, GPS, NFC
 • Софтвер: Андроид шекерче 5.1.1 со слој за прилагодување
 • Други: отпорни на вода и прашина (IP 68)

Причините зошто не успева на пазарот, како што се очекуваше, се мистерија, но нема сомнение дека овој Xperia Z5 е вистински предводник кој како одминува времето можеме да го набавиме по пониска цена.

Што мислите, кој е најдобриот паметен телефон од многуте што се присутни на пазарот денес?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ригоберто dijo

  Ниту едно повикување на Microsoft Lumia 950. Овој напис не ја опишува реалноста на пазарот.

 2.   Хуан Родригез dijo

  Најдоброто од високата класа за мене е мојата сансунг нота 5

 3.   Jj dijo

  Значи Виндоус ?? Нормално не ова

 4.   Елбин Игнасио dijo

  Мате 8 недостасува

 5.   Samsung s7 edge dijo

  Најдоброто без сомнение денес Samsung galasy s7 edge и другите глупости