Овој дрон ќе ви овозможи да го полните вашето електрично возило ако останете без батерија

Дека електричните автомобили се иднината е нешто во што многу малку од нас се сомневаат денес. Дека проблемот со траење на батеријата, исто така, се чини далеку од решен е нешто во што многу корисници исто така се сомневаат. Животниот век на батериите останува практично ист како пред 10 години, технологија за која се чини дека времето не минува.

Додека тестираат нови батерии за да го зголемат капацитетот за складирање, некои компании гледаат кон иднината, создавајќи уреди кои дозволуваат електрични возила, можат да се рестартираат ако остане без батерија. Јасен пример е дронот што ќе ни овозможи да го наполниме нашето електрично возило доколку е потребно.

Компанијата Баек работи на проект за услуги за помош на пат за електрични возила што на крајот ќе останат без батерија во форма на беспилотно летало. Операцијата е многу едноставна, бидејќи само ќе мораше побарајте помош преку мобилната апликација, апликација која користејќи ја локацијата на телефонот, може брзо да не лоцира за да ни го понуди потребното полнење за да може да стигнеме до сервисна станица каде што можеме да го полниме нашето возило.

Самиот дрон би вградил модел на конектор компатибилен со возилото, барем додека индустријата не сака да се договори за еден модел на конектор, конектор што ќе треба да го извлечеме од дронот и да го приклучиме на нашето возило. Големината на дронот не би била мала како што се вели, бидејќи мора да интегрира батерија доволно моќна за да овозможи полнење на дел од батеријата на возилото за да може да стигне до блиската област за полнење.

Самата идеја не е лоша, но за овој вид беспилотни летала да ја видат светлината, компанијата ќе мора да постигне многу комерцијални договори за да има покриеност низ цела земја. Но, овој проблем исто така може да се реши носење надворешна батерија во самото возило што можеме да го користиме само во специфични случаи. Понатаму, малку е веројатно дека сопственикот на електрично возило ќе биде неразумен кога прави патување знаејќи дека полнењето на возилото не е доволно.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.