Surface Phone ќе има сензор за отпечатоци ... на екранот

Windows телефон

Surface Phone е новиот мобилен телефон на Microsoft и најблиската иднина на поделбата за мобилни телефони на Мајкрософт. Сепак, во последните денови многу информации и гласини зборуваат за овој мобилен и за другите модели на Microsoft.

Најновите информации се дел од гласините, дел од вистината, што ги прави поинакви. Очигледно новиот Surface Phone ќе има сензор за отпечатоци од екранот. Нема да има копче, или нешто слично, корисникот ќе стави прст на екранот и тој ќе се отклучи.

Новиот патент за сензорот за отпечатоци на екранот може да има и на повеќе производи, покрај „Површинскиот телефон“

Оваа технологијата неодамна беше патентирана од Мајкрософт, што ги објави информациите за можно вклучување во површинскиот телефон. Ова навистина не оправдува ништо и патентите обично не укажуваат на ништо, но ако земеме предвид дека директорите на Мајкрософт изјавија дека им требаат мобилен телефон кој го крши вообичаеното и што изненадува, Вистината е дека овој сензор за отпечатоци на екранот е нешто многу можно, поверојатно ако е можно од големите количини RAM меморија за кои се дискутира.

Патент на сензорот за отпечатоци

И се чини дека ова ќе биде иднината на сензорите за отпечатоци бидејќи Мајкрософт не е единствената компанија што стои зад оваа технологија. Долго време, кога зборувавме за iPhone 7, многумина зборуваа за оваа технологија применета на iPhone. Меѓу другото, бидејќи Apple беше заинтересиран за тоа, но сè уште нема лансирано нешто слично.

Од друга страна, Мајкрософт многу силно се обложува на безбедноста и Виндоус Хелоу, па иако Surface Phone не носи ваков вид на технологија, сигурно тоа Мајкрософт ја вметнува оваа технологија во своите производи, како Surface Pro или Surface Book. Во секој случај се чини дека на познатите копчиња за сензори за отпечатоци им се бројат деновите или така ќе бидат кога сензорот за отпечатоци на екранот е на пазарот Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.