Преглед на Assassin's Creed Unity

Единство на убиецот на верата

Испорака годишно, сагата Убиец на верата Се истроши на многу изразен начин, со две претходни епизоди кои беа јасен пример за неподвижност и недостаток на иновации во франшизата. Во оваа прилика, избраната сцена е грч на Париз во еден од најпознатите бунтови во историјата на човештвото: Француската револуција.

Викајќи за слобода, еднаквост и братство, ќе се пробиеме низ париските улици дишејќи ја револуцијата и истражувајќи ја најобемната фаза на сагата, благодарение на моќта на конзолите од новата генерација за кои е развиена. Created Unity на убиецот. Без сомнение, тоа беше златен повод да се обложиме на обновување на серијата, но се плашиме дека работата на Ubisoft Не ги оправда очекувањата.

Историскиот контекст на Француската револуција инсистирано го тврдат fansубителите на сагата, кои сега можат да ја играат посебната визија за оваа епизода од призмата на борбата меѓу атентаторите и темпларите. Имаме град со дарежливи размери што треба да го испитаме - особено по својата вертикалност, иако не може да се искачи на највисоката точка на конструкцијата за возврат, нема ништо друго -, повеќе елементи се воведени на екранот - со многу остро пукање - систем за осветлување, полесна за водење борба и паркур - напојувано од засрамувачки пад на стапките на слики - онлајн соработка и зголемено прилагодување. Можеби изгледа дека можеме да најдеме вар колку што можеме да најдеме песок, но недостатоците на играта и недостатокот на иновации ја уништуваат целата програма.

Assassins-Creed-Unity-01

И покрај историскиот период во кој се одвива играта, заплетот на Created Unity на убиецот тоа е прилично смешно Го имаме протагонистот на играта, Арно доријан, убиец кој, како и целата вера, живее за и да ги уништи своите вечни непријатели, темпларите; девојка која ќе го освои срцето на Arno; смешен негативец; а Наполеан анегдотско присуство -и со страшно синхронизација од Кристијан Галвез-; лош наратив и малку лабава интерпретација на Француската револуција. Со почит, Единство прилично е разочарувачки во овој поглед.

Поставувањето на играта ги користи вообичаените закрпи на сагата: вработување на архитектура од периодот и полнење на улиците со клонови NPC со облека што одговара на соодветниот историски контекст. Сега има повеќе случајни настани, како што се тепање на свештеници по улиците, палење книги или егзекуции на страшната гилотина. Никогаш порано не сме виделе толку многу карактери на екранот во игра на Убиец на верата, сето тоа благодарение на подобрениот хардвер на конзолите од новата генерација, но момче, пукањето е многу впечатливо и со леснотија се појавуваат и исчезнуваат дрвја, структури, па дури и карактери, дури и на средни растојанија.

Assassins-Creed-Unity-02

Паркур во Символот на убиството iv страдаше од автоматизација и поедноставување што во Единство оди понатаму: имаме уште многу поени на зафат, опција да се искачиме дијагонално и некои подинамични спуштања и не толку досадни како порано. Се разбира, кулите на стражарите сè уште постојат насекаде низ Париз. Движењето низ улиците може да се направи и со поголема подвижност, бидејќи можеме да лизгаме под предмети или да поминуваме низ прозорци, додека на долги растојанија имаме ресурс за брзо патување - без превоз што не троши повеќе време отколку што е потребно. Борбата ја следи вообичаената шема, каде што контранападот има основна улога да излезе благодатно од конфронтациите против непријателите, кои уште еднаш ја повторуваат својата типологија и оружје - најчестите опремени со мечеви, бавни со секири и пушки. Ракувањето продолжува со вообичаените неточности, кои можат да предизвикаат случајни падови, незгоден момент среде тепачка или исфрлање на стелтската мисија.

Assassins-Creed-Unity-03

Времетраењето на кампањата Created Unity на убиецот Тоа е во просек на остатокот од епизодите на сагата, со околу 15 часа што може да се продолжат по цена на собирање колекционерски предмети што мора да ги најдеме додека го истражуваме Париз, како и друга серија мисии и предизвици, како што е Искривување на хеликсот, убиства неразјаснети или енигмите на Нострадамус. Се разбира, тука е и романот соработка што им овозможува на две до четири лица да играат во иста игра - иако можеме да играме и сами ако сакаме -. Овој режим се состои од 20 мисии кои се движат од атентати до грабежи, преку нивоа на придружба. Вистината е дека овој режим останува на половина гас, бидејќи како што гледаме не е многу впечатлив, а за оние што се прашуваат, не, не е можно да се игра кампањата заедно со некој пријател.

Assassins-Creed-Unity-04

На техничко ниво, ние веќе споменавме дека ова Убиец на верата Може да се пофали дека го има најголемиот и најнаполнетиот град во целата франшиза, но стабилноста на фрејмот е страшна, бидејќи 30 fps никогаш не се одржуваат постојани и ќе има прилики со многу остри падови. Имаме и проблеми со пукање, дури и на средни растојанија, исто толку проблеми со клипинг, чести области на вчитување, грешки ... И, тие не се специфични проблеми, бидејќи влијаат на флуидноста на играта на многу негативен начин. Ако одиме во квалификациите за анимациите на ликовите што не може да се играат, имаме неприродни движења и рамномерна рекреација на косата за сите модели во шоуто. Во врска со саундтракот, тој ги обезбедува соодветните мерки за револуцијата, иако нема парчиња што ќе ги паметите; синхронизацијата е со вообичаен квалитет, но третманот е даден Наполеон Бонапарта, не само како лик - со минимална улога -, туку и со синхронизацијата направена од телевизискиот водител Кристијан Галвез, што е најлош од сите гласови што можеме да ги слушнеме во Единство: Кој би дошол до грозоморната идеја да го нарече еден од најпознатите иконски фигури во историјата на човештвото со таков тон на гласот?

Assassins-Creed-Unity-05

Created Unity на убиецот Тоа е одраз на исцрпената сага што повикува на воздух на обновување. Многумина ќе се согласат со мене во тоа Откровенија Тоа беше највисоката точка на франшизата, и дека од таа испорака, IP губи пареа, повторувајќи се во истиот механичар што може да се игра, составен само со историската маска на моментот. Во техничкиот дел, Единство Се чини како игра на која и требаа уште повеќе месеци развој, а чии недостатоци директно влијаат на играта, нешто што не може да се прости. На ова мора да се додаде и неподвижноста на јадрото на програмата, со многу исцрпена механика, безначајна скрипта и протагонизам без кука. Јасно е дека Ubisoft тој мора да му даде примирје на Братството и подобро да се подготви за неговата следна битка.

ЗАВРШНА ЗАБЕЛЕШКА МВЈ 5

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.