Цената на производството на iPhone 7 е 220 долари

iPhone 7

Секој пат кога Apple особено лансира нов уред на пазарот, многумина се експерти кои почнуваат да ја вадат секоја компонента што е дел од неа, за да се обидат да ја ценат и заеднички да дознаат кои се трошоците за производство на терминалот. Овие бројки секогаш имаат тенденција да понудат вкупни трошоци многу пониски од продажната цена терминал. Мора да се земе предвид дека едно со трошоците на секоја компонента и друго се парите инвестирани во R&D, во составувањето на сите компоненти, во транспортот, рекламирањето, даноците ... што треба да се пренесат на цената на секоја терминал.

Според компанијата IHS, производната цена на новиот модел на iPhone е 220,80 американски долари, илиПовисока цена од моделот од претходната година, чијашто компонента чини 36 долари пониска. Ова значи дека ако САД продаваат за 649 американски долари, настрана локални даноци, компанијата добива скоро двојно повеќе отколку што ги чини терминалот. Но, како што коментирав погоре, во овие трошоци за производство, R&D, испорака, трошоци за производство не се земени предвид ...

7 GB трошок за производство на iPhone 32

распаѓање-за-производство-цена-на-iPhone-7-32 GB

Разликата во цената може да се најде во новите компоненти што Apple ги искористи за производство на овој нов модел, како на пр новиот таптички мотор, новата камера, новиот посветл екран, елиминација на приклучокот, покрај новите простори за складирање каде 16 GB простор замина во историјата, а основниот модел е 32 GB.

Секој пат кога компанијата ќе затвори фискална година, ја објавува маржата на добивка добиена по продажбата на сите свои услуги. Овој процент секогаш е помеѓу 20 и 22%, како и сите технолошки компании. Никој да не помислува дека од 220 до 649 долари во кои ќе стигне на пазарот со сите придобивки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.