Кои се разликите помеѓу 5G NSA и 5G SA

Со месеци се зборуваше за доаѓањето на 5G, кој веќе го започна своето распоредување оваа пролет на неколку пазари во Европа, вклучувајќи ја и Шпанија. Ова распоредување се состои од две фази, првичната е Release 15 3GPP попозната како 5G NSA (не-автономна). Додека втората фаза е ослободување 16 или целосна 5G SA). Иако постоењето на два термина како овие е нешто што генерира конфузија.

Зошто Ние ви кажуваме повеќе за тоа што се 5G NSA и 5G SA, за да ги знаете причините зошто постојат две фази, покрај разликите и компатибилноста меѓу нив. Нешто што треба да помогне за подобро разбирање на распоредувањето на 5G во светот денес.

Две фази на лансирање

Двете фази во овој случај се сметаат за 5G, иако нема да ги имаме сите предности додека не пристигне комерцијализацијата на 5G SA. Ова значи дека има нова низа антени погусти од оние што се користат за 4G мрежите. Иако ова не е нешто што е масивно до 2021 година, така што треба да остане уште многу време.

Во случај на 5G NSA, нејзината инфраструктура е имплементирана одржување на 4G-јадрената мрежа Еволуиран пакет (EPC). Без оглед на инфраструктурата, обајцата ќе работат со користење на радио-спектарот наменет за 5G. Во случајот на Шпанија, Водафон започна со распоредување користејќи ја единствената достапна лента, што е 3,7 GHz. Другите оператори како Телефоника или МасМовил ​​исто така ќе го користат.

Другиот опсег, опсегот од 700 MHz, кој е оној што ќе помогне во проширувањето на 5G, сè уште не е достапен. Won'tе биде барем до втората половина на 2020 година, како што е веќе познато. Во овој случај ќе биде организирана аукција, така што можеме да очекуваме оператори како Оранж, Мовистар и Водафон да ја споделат тортата во овој поглед.

5G NSA и 5G SA: Обајцата се 5G, но различни

5G NSA е единствената моментално започнува да се распоредува на многу пазари во Европа. Благодарение на ова, корисниците со компатибилен телефон ќе имаат поголема корист од поголема брзина, што во одреден момент ќе се зголеми на 2 Gbps. Исто така со латентност што е намалена на 10 ms и поголема стабилност во споменатата врска.

5G SA ќе биде лансиран подоцна, од 2020 година тоа веќе ќе биде реалност во многу случаи. Ова ветува дека ќе биде клучна фаза, како и револуционерна во оваа смисла. Бидејќи е оној што ќе овозможи да се имплементираат други услуги, како што е автономното возење, меѓу многу други. Во случај на телефони, важноста на ова распоредување е за брзината, што значително ќе се зголеми. Покрај тоа што има уште помала латентност и поголема брзина на преземање.

Компатибилности помеѓу 5G NSA и 5G SA

Како што обично се случува во овие случаи, ние се наоѓаме со јасна транзиција во овој поглед, особено сега кога 5G е распореден низ целиот свет. За имаат пристап до овие предности и придобивки што се нудат, ние мора да имаме стапка и оператор што ни дава 5G услуги. Покрај тоа што има пристап до покритие за тоа и има телефон што е компатибилен. За среќа, сите овие опции се достапни во Шпанија.

Иако овој пат, постојат и одредени разлики. Бидејќи ова распоредување се спроведува во две фази: 5G NSA и 5G SA. Ова е нешто што може да има влијание при избор на телефон. Но, операторите ќе се осигурат дека миграцијата е транспарентна за корисниците. Но, модемот во тој телефон тоа ќе има јасно влијание во овој поглед, што не смееме да го заборавиме во кое било време.

Бидејќи во моментов има неколку телефони за продажба. Единствениот што е компатибилен со 5G NSA и 5G SA е Huawei Mate 20 X 5G, што е благодарение на употребата на сопствениот модем Balong 5000 на компанијата. Останатите телефони, кои претежно користат Snapdragon 855 со модем X50 развиен од Qualcomm, имаат поддршка само од мрежата на NSA. Додека следниот модем на компанијата, кој треба да пристигне на крајот на годината, се очекува да биде компатибилен со НСА и СА.

5G НСА се проширува

 

5G

Во моментов сме во фаза на 5G NSA. Во Европа е распореден неколку месеци, беше во пролетта оваа година кога првите земји и оператори го започнаа. Во зависност од земјата, веќе постојат јасни разлики, но гледаме доволен напредок во овој поглед, што е несомнено важен детал за пазарот:

 • Швајцарија го распореди со операторите Swisscom и Sunrise и во јуни тие беа присутни на 218 локации во земјата-
 • Финска го распоредува со операторот Елиса (достапно во петте најголеми градови во земјата).
 • Шпанија го распореди со помош на Водафон, моментално достапна во 15 градови
 • Велика Британија исто така го распореди со помош на Водафон и веќе е во 7 градови
 • Италија, исто така, се потпира на Водафон и е достапна вкупно во 17 градови

Се очекува дека есента годинава ќе го сторат тоа аукции или издаваат лиценци на други пазари од важност, како што се Франција или Германија. 2020 година ќе биде клучна година на ова поле во Европа, како што ќе биде кога навистина ќе се прошири на повеќе пазари. Исто така, во некои случаи, стапките може да бидат засегнати во некои земји, каде што за нив ќе се наплатат повеќе пари. Значи, ќе мора да видиме како овие стапки се развиваат во Европа во следните месеци.

Надвор од Европа, пазарите во Азија се понапредни. Јужна Кореја веќе има 5G комерцијална НСА, и тоа е земјата каде што веќе наоѓаме најголем број на корисници. Значи, во оваа смисла, се чини јасно дека ќе биде Азија каде прво ќе го видиме нејзиното проширување, пред овој 5G SA да пристигне во Европа во 2021 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.