Роботското куче од Бостон Динамикс веќе знае како да ги отвори вратите

Бостон Динамика

Роботите се дел од нашето секојдневие и тоа е дека иако не веруваме дека сме опкружени со нив. Робот може да се смета за секој производ што има интегрирана електронска табла и тоа е како што ни објаснуваат на Википедија: виртуелен или вештачки механички ентитет. Во пракса, ова е обично електромеханички систем кој вообичаено се управува од компјутерска програма или електрично коло. 

Во овој случај, она што денес треба да го покажеме е видео со робот нешто поразличен од оној што може да биде фрижидер, паметен часовник, компјутер или слично, тоа е роботското куче Бостон динамикс. Овој робот што навистина може да биде малку застрашувачки поради изгледот и начинот на движење, овој пат постигна ново достигнување: отворање врати.

Во ова хардверско ажурирање што го додадоа момците од Бостон динамикс, роботот прави чекор напред во сè. Овој робот се карактеризира со тоа што нема глава (дури и ако е направен од конзерва) и сега со новото стегач на место сега е во можност да ги отвори вратите додека поминува. Но да го видиме видеото со спроведениот напредок:

https://youtu.be/fUyU3lKzoio
Видеото со наслов Еј Бади, може ли да ми пружите рака? тоа покажува дека SpotMini се приближува до затворена врата и одеднаш се појавува новиот робот со „ажурирање“ и во тој момент е токму онаму каде што мислите дека ова почнува да е малку застрашувачко. Ова да се види како робот (толку грд) успева со таа леснотија да отвори врата благодарение на видот на клипот што е додаден на врвот и со тоа да му дозволите на вашиот партнер да влезе во областа, тоа не е нешто што естетски ми се допаѓа, но ова е нешто што може да биде одлично во одредени прилики со оглед на можните спасувања или слично.
Во секој случај кучето робот од Бостон Динамикс мислам дека не беше најдобриот придружник дома за неговата фигура, но за нејзината интелигенција и за можностите што ги нуди со секоја од новите додатоци што се имплементираат.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.