Русија ја интензивира блокадата на Телеграм

Телеграма

И покрај демонстрациите оваа недела во знак на протест против блокадата на Телеграм, руската влада најавува нови мерки за интензивирање на блокадата на популарната апликација инстант пораки. Бидејќи е најавено блокирање на 50 интернет-анонимизатори и VPN услуги кои обезбедија пристап до апликацијата. Иако не е познато кои услуги се блокирани.

Но Ова го објави Роскомнадзор, кој е руско федерално извршно тело задолжено за цензура. Тоа е уште една мерка за зголемување на притисокот и да се предизвика никој во земјата да нема пристап до Телеграм.

Бидејќи благодарение на а серија трикови и употреба на опции како VPN, голем број луѓе во Русија продолжија да имаат пристап до апликацијата. И покрај фактот дека владата досега блокираше околу 20 милиони IP адреси. Неверојатно зголемување на цензурата на Интернет во земјата.

Телеграма

Но, оваа нова мерка е голем неуспех за многу корисници. Бидејќи ги блокираа овие VPN услуги, за многумина, пристапот до Телеграм стана невозможен. На овој начин, со оваа мерка се погодени голем дел од руските компании кои работат или нудат услуги во облакот.

Телеграма има 15 милиони корисници во РусијаЗемјата е нејзин главен пазар, како и е најсимнуваната апликација за пораки во земјата. Значи, оваа блокада е огромен проблем за апликацијата на нејзиниот главен пазар.

Не е познато дали ќе бидат воведени нови мерки за зголемување на оваа блокада. и да ги спречи корисниците да можат да се поврзат со неа. Иако не би било изненадување, гледајќи го начинот на постапување на руската влада. Значи, ќе мора да почекаме и да видиме како ќе се одвива приказната.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)