Samsung лансира осигурување за својата висока класа наречена Samsung Mobile Care

Samsung

Кога инвестирате во паметен телефон, особено ако е од висока класа, најверојатно ќе избереме да додадеме цела низа додатоци како што се заштитно покритие и калено стакло за да избегнеме дека во каква било несреќа треба да го фрлиме мобилниот во ѓубре или плаќајќи многу скапа поправка, сè додека производителот им дозволува.

Можеме да се обидеме да го вклучиме и во осигурувањето за дом, нешто доста комплицирано, така што во случај на несреќа, истиот е тој што е одговорен за покривање на поправката или добиеме нова. Ако станува збор за паметен телефон Самсунг, можеме да избереме извадете го новото осигурување од корејската компанија наречена Samsung Mobile Carд, осигурување насочено само кон врвни терминали на Самсунг.

Фотографија; CNET

Новото осигурување од несреќа се врши преку Алијанц Глобална асистенција и ќе ја поправи секоја штета што ја претрпува нашиот уред секогаш преку официјалната техничка служба, без да постои ризик нашиот паметен телефон да помине низ кинеска продавница до моментот да го смениме екранот на истиот. Како што се очекуваше Ова осигурување е ограничено на два дела во текот на две години што трае полисата, по што, компанијата нема да биде одговорна за нови несреќи.

Ова осигурување има цена од 129 евра, можеме да го платиме во моментот на ангажирање или да се определиме за месечна исплата, со која ќе плаќаме по 5,99 евра секој месец во текот на 24-те месеци што трае покривањето. Уредите што во моментов се компатибилни со Samsung Mobile Care се:

 • Samsung Галакси S7
 • Samsung Galaxy S7 Edge
 • Samsung Галакси S8
 • Samsung Galaxy S8 +
 • Samsung Галакси Забелешка 8

Веројатно, со лансирањето на Galaxy S9 и S9 +, постарите модели, кои во овој случај би биле Galaxy S7 и S7 Edge, веќе нема да бидат достапни за купување преку осигурување. Samsung ни нуди период од 30 дена од денот на официјалното купување за да можеме да го договориме осигурувањето, по што тој нема да биде ефективен. Во случај да го продадеме терминалот, осигурувањето може да се пренесе и на купувачот, се додека уплатата на осигурувањето е извршена однапред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.