Самсунг сака да ги награди оние кои ќе пронајдат безбедносни пропусти во своите платформи со најмногу 200.000 XNUMX американски долари

Безбедноста стана основен дел од кој било уред или услуга преку Интернет. Од време на време се будиме со веста дека ваква веб-страница е хакирана изложувајќи ги имињата на корисници, лозинки, броеви на кредитни картички пред јавноста ... Колку што компаниите што развиваат софтвер и оперативни системи се обидуваат да се обидат, тие се сите ранливи и порано или подоцна се погодени на еден или друг начин. Момците од Самсунг објавија програма за награди во која понудете до 200.000 УСД на секој што може да демонстрира нарушување на безбедноста и, очигледно, документирајте го.

Според зборовите на извршниот потпретседател на Инџонг Ри и раководител на R&D, софтвер и услуги на бизнисот со мобилни комуникации на Самсунг електроникс

Како водечки снабдувач на мобилни уреди и искуства, Самсунг ја препознава важноста на заштитата на корисничките податоци и информации, и дава приоритет на безбедноста во развојот на секој од своите производи и услуги. Како дел од нашата посветеност на безбедноста, Самсунг е горд што работи тесно со заедницата за истражување на безбедноста за да осигури дека сите наши производи се тесно и континуирано следени за потенцијални ранливости.

Самсунг не е прва компанија што нуди програма за награди, бидејќи Фејсбук, Епл, Гугл и Мајкрософт, покрај многу други, веќе долго време нудат награди од овој тип. Иако ако сакаме да живееме наоѓајќи безбедносни празнини, постојат и други видови компании чии награди достигнуваат милион долари, како што споменавме пред неколку недели. Овој тип на компанија е посветен на продажба на овој вид грешки на компании и влади, влади кои секогаш сакаат да бидат свесни за каква било ранливост или постоечко нарушување на безбедноста за да го искористат тоа преку нивните разузнавачки системи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.