Сега е можно да се пробие компјутер користејќи молекули на ДНК

ДНК

Долго време знаевме дека постојат неколку тимови истражувачи од различни универзитети кои се обидуваат да ја развијат потребната технологија за да можат луѓето да направат уште еден чекор во нивен интерес за складирање на сите информации што денес се способни да ги генерираат и, за ова, ни треба складирање на податоци во ДНК молекули на траен начин. За момент, како што сигурно ќе се сетите, тоа е дури и постигнато зачувај GIF во рамките на генетските информации благодарение на употребата на добро познатата техника CRISPR-case.9.

Еден од најновите достигнувања направени од истражувачите во последните неколку недели само што беше откриен преку a хартија објавено од некогаш престижниот Универзитетот во Вашингтон. Во овој документ, напишан и објавен од еден од нивните најпродуктивни тимови, дознаваме дека тие успеале пробие компјутер користејќи деоксирибонуклеинска киселина, нешто што сигурно никој не можеше да го замисли дека е можно.

научник

Истражувачите од Универзитетот во Вашингтон успеваат да хакираат компјутер користејќи синтетичка молекула на ДНК

Навлегувајќи во малку повеќе детали, бидејќи крајот на претходниот пасус ќе ве остави малку студен, коментирајте дека она што овој тим на истражувачи навистина успеа да го стори е да кодира злонамерна програма или малициозен софтвер во рамките на мал фрагмент од синтетички генетски код што, како куриозитет, како што коментира еден од одговорните за проектот, тимот купил од онлајн продавница која го испратила на приватна адреса за само САД долар 89.

Откако оваа синтетичка ДНК купена на Интернет пристигна до своите нови сопственици, тие само требаше да ја искористат својата нова техника и методологија за работа за да го внесат гореспоменатиот малициозен софтвер во ДНК секвенцата за подоцна да добијат успешно хакиран компјутер. Очигледно и како што тие комуницирале, сите чекори на оваа работа ќе бидат прикажани следната недела за време на прославата на Безбедносен симпозиум Усеникс што ќе се одржи во Ванкувер (Канада).

Човечка ДНК

89 долари се доволни за синтетичка ДНК секвенца да ви биде испратена дома

Во овој момент сигурно се прашувате како е тоа можно. Очигледно и според она што го открија одговорните за развојот на овој експеримент, идејата се состои во прецизно користење на начинот на дизајнирање на ДНК.

ДНК молекула на секое живо суштество е составена од четири типа азотни бази, попознати како 'писма', А за аденин, Г за гванин, Т за тимин и Ц за цитозин. Имајќи го ова на ум, само кажете ви дека со цел да го кодираат малициозниот софтвер, научниците го спроведоа а табела за еквивалентност помеѓу самиот генетски код и бинарниот код на самиот софтвер. Резултатот од ова беше:

  • A = 00
  • C = 01
  • G = 10
  • Т = 11

Благодарение на овој начин на работа добиениот код откако кодирањето беше А. мал ДНК синџир од само 176 букви.

Синтетичка ДНК

Потребни се само 176 букви во синџирот на ДНК за да се пробие компјутерот

Откако софтверот беше кодиран во ДНК-влакно, фрагментот беше внесен во компјутер што најчесто го користеше Универзитетот во Вашингтон за кванцијализација на ДНК. Резултатот од проектот, со обединување на синџирот, беше што истражувачите беа во можност да ја пробијат опремата. Како што е логично и да се очекува, малку е веројатно дека со синџир од овој тип некој може да го хакира вашиот компјутер од далечина иако, првиот тест за успех е веќе развиен и извршен.

Благодарение на овој проект и со оглед на големиот доказ за недостаток на безбедност што го имаше овој компјутер, истражувачите, во нов напредок во своето истражување, се обидоа да ја проверат безбедноста на тринаесет од најкористените програми при секвенционирање на ДНК ланците во овој вид лабораторија Резултатот од оваа студија беше тоа практично повеќето имаат потенцијални безбедносни слабости што треба периодично да се ажурира и проверува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.