Соединетите држави ја испитуваат можната манипулација со цените во Биткоин

Bitcoin

Пазарот на криптовалути, со Bitcoin во водство, не ја поминува најдобрата година. Неговата вредност значително опадна од јануари досега. Во најголем дел, поради многуте прописи и забрани што пристигнуваат. Нешто што влијаеше на пазарот на извонреден начин. Но, се чини дека проблемите сè уште не се завршени. Бидејќи Министерството за правда на Соединетите држави штотуку започна истрага.

Ова истражување е наменето да демонстрираат дека цената на Биткоин и другите крипто-валути, како што е Ethereum, е изманипулирана, од некои групи. Затоа, тие бараат да покажат дали се спроведени незаконски практики во овие случаи.

Неколку извори веќе им рекоа на некои медиуми дека биле свесни за почетокот на оваа истрага во САД. Се обидува да знае дали цената на Биткоин е под влијание или се обидела да влијае. Меѓу користените техники наоѓаме измама, што се обидува да го преплави пазарот со лажни нарачки па другите инвеститори сметаат дека треба да купуваат или продаваат.

Иако не е единствената, бидејќи е откриен и друг повик за тргување со миење. Во него, инверзна операција работи со самиот себе, со цел да се создаде впечаток дека има побарувачка на пазарот. Така, и други инвеститори одлучуваат да работат, како и, во овој случај со Bitcoin.

Во Соединетите држави тие се загрижени за можна измама што се случи со Bitcoin и остатокот од крипто-валутите. Иако сомнежите дека пазарот е изманипулиран не се нови, бидејќи известувањата од овој тип се појавуваат уште од минатата година. Се чини дека имаше доста вистина во нив.

Оваа истрага може да претпоставиме дека е последниот импулс за воведување регулатива на пазарот на криптовалути. Нешто што се чини дека веќе има некои групи што сакаат да направат, со Близнаците од близнаците Твинклевос на чело. За потенцијалните опасности од Bitcoin неодамна се дискутираше во Европа, иако сè уште нема регулатива во врска со ова. Дали работите ќе се променат наскоро?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.