Twitter Lite за Android сега е реалност

Пазарите во развој станаа главни фокус на внимание на многу технолошки компанииБез разлика дали станува збор за производители на паметни телефони, развивачи на софтвер или мрежни услуги како што се социјалните медиуми. Пред нешто повеќе од една година, компанијата на Марк Цукерберг лансираше лајт верзија на Фејсбук, апликација која троши многу помалку ресурси од апликацијата достапна за Андроид, идеална за уредите од ниска класа што се наоѓаат во овие земји. Скоро една година подоцна, токму Твитер започна да ја тестира својата лајт верзија, иако овој пат е достапна само на Филипините.

Овие лајт верзии се апликации кои едвај зафаќаат простор на терминалите, ја намалуваат потрошувачката на податоци до максимум, а исто така се дури и побрзи од досега достапните апликации. Твитер сака да излезе од 300 милиони активни корисници одеднаш, бројка во која е закотвен веќе неколку години, и за ова сака да започне да се шири во земјите во подем каде достапните терминали имаат многу фер перформанси и не дозволуваат употреба на апликацијата што е моментално достапна.

Овој тип на верзии работи непречено на 2G мрежите, исто како и Facebook lite, и исто така, тие не ги преземаат сликите освен ако корисникот не сака, дозволувајќи зачувување на податоци во прилагодените стапки на податоци на овие земји. Лансирањето на оваа верзија е направено на Филипините, но Андроид е екосистем што ја олеснува инсталацијата на апликациите, па затоа е многу веројатно дека за неколку часа, можеме да пристапиме до apk за да ја инсталираме на нашиот уред и да започнеме да уживаме во Твитер заштеда на податоци и ресурси на нашиот терминал, иако за среќа оваа апликација не е мијалник на податоци и потрошувачка што е Фејсбук.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.