Тие наоѓаат монструозна црна дупка што опфаќа сè околу себе

Црна дупка

Многу се приликите кога астрономите нè изненадуваат со откритија што буквално ја оставаат целата заедница без зборови, еден по друг тест што не прави ништо друго освен демонстрација на неизмерноста на универзумот што нè опкружува и како знаеме само мал дел од неговиот состав.

Во оваа прилика сакам да разговараме за доста впечатливо откритие бидејќи, очигледно, група астрономи успеале да го лоцираат оној што не се двоумеле да го крстат како најбрзо растечка црна дупка во целиот откриен универзум. Толку е нејзината големина и јачина што се чини дека ја апсорбира еквивалентната маса на нашето Сонце на секои два дена.


Ова е најбрзо растечката црна дупка откриена во целиот универзум

Навлегувајќи во малку повеќе детали, како што е откриено во трудот објавен од групата астрономи, очигледно оваа џиновска црна дупка е се наоѓа на околу 12 милијарди светлосни години од Земјата што, пак, значи дека денес го гледаме објектот како што би се видел пред 12 милијарди години, не премногу долго по Големата експлозија.

Очигледно денес можеме да ја видиме оваа црна дупка благодарение на нејзината импресивна осветленост. За да го ставите ова малку подобро во контекст и да разберете како можете да видите нешто што постои оддалечено 12 милијарди светлосни години, кажете ви дека ако оваа импресивна црна дупка се наоѓаше во Млечниот пат, би било посветло од полна месечина на Земјата. Според астрономите, се чини дека неговото осветлување е такво што остатокот од starsвездите што се наоѓаат околу него изгледаат мрачни.

Врз основа на изјавите дадени од Христијански волк, еден од директорите на проектот и професор и истражувач на Австралискиот национален универзитет:

Оваа црна дупка расте толку брзо што сјае илјадници пати посветла од цела галаксија, поради сите гасови што ги апсорбира на дневна основа, што пак предизвикува многу триење и топлина.

Ако ова чудовиште седеше во центарот на нашиот Млечен Пат, тоа ќе изгледаше 10 пати посјајно од полната Месечина. Тоа би изгледало како неверојатно светла starвезда која скоро би ги елиминирала сите theвезди на небото.

Црна дупка

Благодарение на новите технологии за сателит и телескоп, астрономите почнуваат да ги откриваат овие импресивни гиганти

Но, не само заради осветленоста што е способна да ја испушти, оваа импресивна се издвојува, според пропорцијата и моќта, оваа црна дупка бидејќи, доколку се наоѓа на Млечниот Пат, буквално би имала моќ да стави крај на целиот живот на Земјата поради рендгенските зраци кои се емитуваат додека црната дупка продолжува да се обидува да ја засити нејзината нерамнина.

Очигледно и според проценките направени од астрономите задолжени за неговото откривање и проучување, очигледно станува збор за големина од 20 милијарди сонца, големина што се зголемува не помалку од 1% на милион години. Со толку многу апсорбиран материјал, објектот е опишан како квазар, еден од најретките и најсветли небесни објекти.

Како последен детал, дозволете ми да знам дека оваа црна дупка е откриена благодарение на анализата на податоците добиени од сателитот Гаја на ЕСА, инфрацрвеното извидување на НАСА со широко поле, и телескопот АНУ Скајмапер, што значи дека со Со најмоќните телескопи што се произведуваат денес, можеме да одиме многу подалеку и да откриеме предмети неверојатни како оваа црна дупка.

До денес се откриени само неколку супермасивни квазари и црни дупки. Вистинскиот предизвик со кој се соочуваат сите астрономи е да знаат како овие објекти можат да растат толку многу за толку кратко време. Според зборовите на Христијански волк:

Не знаеме како можеше да прерасне во нешто толку големо за толку кратко време за време на раните денови на Универзумот. Потрагата продолжува да се наоѓаат уште побрзи црни дупки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.