Тим научници уверува дека првото патување низ времето ќе се случи овој век

патување низ времето

Се чини дека во последниве недели многу проекти ја гледаат светлината каде познати физичари се обидуваат да демонстрираат дека, без потреба да се користат егзотични материјали за кои не знаеме премногу, луѓето можат да патуваат низ времето. Овој пат не беше ништо помалку од Роналд Малет, доктор по физика од Универзитетот во Конектикат, кој штотуку изнесе теорија со која човечкото битие може да пристигне патувајте во времето истиот век.

Без да навлегувам во премногу детали за да ви кажам дека работата на д-р Роналд Малет се темели на теоријата на релативноста на Ајнштајн, која му служеше да измерете и набудувајте ја закривеноста на времето претставени преку зрак на циркулирачка светлина добиени со помош на аранжман на огледала и оптички инструменти. Идејата е, наместо да се користат масивни предмети како и во другите теории, дека луѓето можат да ја користат светлосната енергија присутна во ласерите за да го свиткаат времето.


тунел

Роналд Малет е уверен дека човечкото суштество ќе патува во минатото пред еден век

Без да навлегувам во премногу детали, пред сè, коментирајте дека за да се разбере предлогот даден во овој истражувачки проект, потребно е, широко кажано, да се знае дека Ајнштајн, во теорија на релативност, дојде да наведе дека временскиот интервал што може да се измери во часовникот зависи од неговата состојба на движење. На овој начин, два различни часовници што се движат засновани на два различни системи ќе забележат различни временски пропусти за еден настан.

Овој временски период, познат специјално како 'дилатација', е многу позабележително кога релативното движење на двата система со кои сакаме да го измериме времето подразбира брзина близу 300.000 XNUMX км / секунда, односно со брзина на светлината. Ова е токму објаснувањето зошто не сме во состојба да ги согледаме овие пропусти во нашето секојдневие. За да добиете многу појасна идеја, временската дилатација што патува со брзина на авион е според редоследот на една наносекунда, оваа дилатација можеше да се мери со многу прецизни атомски часовници, потврдувајќи ја изјавата на Ајнштајн.

Штом разбереме како брзината може да го наруши времето, кажете ви го тоа постои друг начин да се направи тоа и тоа не е никој друг, туку гравитацијата. Како што предвидел Ајнстен во неговата теорија на релативност, во гравитацијата на неутронска starвезда станува толку интензивна што времето е за 30% зад времето на Земјата. На овој начин, a Црна дупка може да биде максимална претстава за ова изобличување во времето, бидејќи на неговата површина, време, буквално застанува.

reloj

Клучот за постигнување патување низ времето лежи во финансирањето и развојот на технологијата

Идејата на Ронал Малет, која тој ја објасни преку експеримент, мора да утврди постоење на временски врски што, благодарение на употребата на ефективна поставеност на огледала и оптички инструменти, ќе нè наведе на создадете циркулирачки зрак светлина чија енергија би била доволна за да може да го свитка постојниот простор околу него.

Идејата е дека со оваа закривеност, како што е наведено во теоријата на релативноста, просторот може да се искриви, нешто што влијае на времето што би се проширило во близина на светлосниот зрак, овозможувајќи ни да набудуваме нестабилни честички кои содржат еден вид внатрешен часовник . Според теоријата, овие честички се распаѓаат за екстремно краток временски период, време кое би било под влијание на закривеноста на просторот-времето што би го проширило овој полуживот, што значи дека честичката ќе напредуваше во иднината преку временска јамка.

Според Роналд Малет, дали човечките суштества можат да патуваат низ времето во голема мера зависи од успехот на нивното истражување и експерименти со честички, што пак зависи во голема мера од напредокот на технологијата како таква и особено од финансирањето кои ги имаат овие проекти. Бидејќи е оптимист, Роналд Малет е уверен дека може да патува назад во времето пред еден век бидејќи овој метод може да се потврди за една деценија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.