Трик за чистење на кешот и историјата на Windows Store

исчистете ја меморијата за Windows Store 01

Може да се каже дека оваа ситуација е многу релативна, бидејќи сè зависи од секој корисник и информациите што ги барале во оваа средина; Во принцип, има и такви кои го сугерираат тоа нема потреба да ја извршувате оваа задача, бидејќи привремените датотеки што ги генерира Windows Store во реалноста не се толку големи што предизвикуваат многу голема тежина во потрошувачката на простор на тврдиот диск.

Се разбира, ситуацијата може да биде многу поинаква ако поминеме 24 часа на ден во разгледување на различни апликации (и преземање на нив) во Windows Store, бидејќи може да има значителен простор на нашиот хард диск. Како и да е, ако вкусот на многу луѓе е избришете ја оваа меморија и историја заради приватност (така што никој не знае што прегледувавме во продавницата), подолу ќе споменеме кој е редовен процес за извршување на оваа активност.

Извршете команда за да ја исчистите кешот на Windows Store

Колку и да изгледа неверојатно, само со извршување на команда веќе би можеле да ги избришеме сите информации од меморијата на нашите Windows Store; сè што треба да сториме е следново:

  • Ние започнуваме Windows RT, 8 или 8.1.
  • Ако сме го програмирале скокни до бирото, мора да го притиснеме копчето Виндоус за да одиме на Р.Почетен екран.
  • Откако таму, треба да започнеме да пишуваме:

wsreset

Се однесува на командата што ја напишавме Windows Store (ws) во режимот на ресетирање; откако ги напишавме првите букви од зборот, пребарувачот Виндоус 8 ќе се активира веднаш, прво ќе се појави икона во форма на продавницата на Мајкрософт.

исчистете ја меморијата за Windows Store 02

Да се ​​каже и како ќе треба да кликнеме и ништо друго; процесот е релативно брз, така можеби не сфаќаме дека за неколку секунди се појави команден терминал (многу cmd стил) и подоцна, тој е затворен автоматски. После тоа, Windows Store ќе се отвори без ние да го побаравме, за да можеме да започнеме да бараме која било апликација што сме заинтересирани да ја најдеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.