Фејсбук исто така е посветен на стриминг видео игри

Facebook

El Стримингот на видео игри интересира сè повеќе компании во овој сектор. Сите тие видоа дека тоа е пазар со голем потенцијал и продолжуваат да се приклучуваат на него. Во моментов апсолутен лидер на овој пазар е Twitch. Но, има се поголема конкуренција од најголемите компании во секторот. Сега, на ред е Фејсбук.

Компанијата потврди дека работи на пилот програма насочена кон создавање содржина поврзана со видео игри.. Значи, се чини дека Фејсбук е заинтересиран и за стриминг видео игри. Значи, конкуренцијата се интензивира.

Фејсбук вети дека ќе работат со популарни стримери. На овој начин тие се надеваат дека ќе ја направат платформата место кое се прилагодува на потребите на корисниците. Нивните планови одат преку зајакнување на заедниците и создавање специфични алатки за пренос во живо на видео игри. Иако не е исклучено интегрирана сопствена платформа.

Facebook

Покрај тоа, Исто така се истражува и можноста фановите сами да соработуваат со претплати и донации.. Фејсбук моментално има ексклузивитет кога станува збор за емитување на турнири CS: GO и ESL One DOTA 2. Затоа, компанијата ќе се обиде дополнително да подобри дел од оваа содржина.

Не е изненадувачка идеја што тие донеле одлука да влезат на овој пазар. Бидејќи во него се присутни главните компании во секторот. Сите тие се надеваат дека ќе го украдат пазарот од Twitch, која продолжува да доминира со предност.

Иако Фејсбук ќе мора да работи многу напорно и да понуди нешто што го разликува од другите платформи. Бидејќи на сè попопуларен пазар, корисниците треба да најдат нешто што навистина вреди да се префрлат од една на друга платформа. Значи, ќе мора да почекаме уште неколку месеци до дознајте за плановите на Фејсбук со својот нов план за влегување во видео игри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.