Фејсбук подготвува нова поделба за блокчејн

Facebook

Овие месеци гледаме колку компании се обложуваат на блокчејн, што многумина го сметаат за технологија на иднината. Фејсбук пред извесно време исто така ја објави својата желба да ги продлабочи овие аспекти. Бидејќи тие сакаа да ги проучат позитивните и негативните аспекти на крипто-валутите. Конечно, компанијата прави уште еден чекор во оваа насока и најавуваат создавање на нова блокчејн поделба.

Дејвид Маркус, досега директор на Фејсбук Месинџер, објави дека ја напушта својата функција и ќе ја преземе одговорноста за оваа нова поделба на компанијата. Затоа, лансирањето на оваа нова поделба е веќе потврдено, што ќе донесе реорганизација во неа.

Се чини дека Маркус нема да биде единственото познато име што ќе биде дел од оваа поделба на блокчејн. И исто така Кевин Вејл, Менаџер на производи во Инстаграм, исто така ќе се приклучи на овој нов тим. Значи, компанијата е силно посветена на тоа.

blockchain

Понатаму, се чини дека Маркус не само што има важна улога во Фејсбук, туку е и дел од одбор на директори на Coinbase и бил извршен директор на PayPal. Значи, тој е личност која е запознаена и често се движи на овој пазар. Ова е сигурно причината зошто сте избрани за оваа позиција.

Во моментот не се знае многу повеќе за конкретни активности отколку оваа нова поделба на блокчејн на компанијата се случува да се изврши. Ниту, пак, кога тие официјално ќе почнат да работат. Бидејќи иако е најавено создавање на оваа поделба, а ние веќе знаеме неколку имиња, сè уште нема датуми.

Значи, ќе мора да бидеме будни што се случува во него. Но, јасно е дека блокчејн привлекува се повеќе имиња на пазарот на технологијаФејсбук е последниот од нив што падна на своите привлечности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->