Фирмата за безжични звучници Sonos ги зголемува цените до 25% во Велика Британија

Sonos

Иако првите луѓе на Обединетото Кралство тие остануваат убедени дека најдоброто нешто што можат да направат е да ја напуштат Европската унија, секој ден корисниците кои не знаеја дека гласаат, сфаќаат дека е голема грешка да се гласаше на тој начин. Бидејќи ќе биде објавен резултатот од референдумот, многу компании изразија непријатност од неизвесноста дека не претставува само за корисниците, туку и за нивниот бизнис во земјата, каде што веќе беа принудени да ја зголемуваат цената на самите падот на курсот помеѓу доларот и фунтата.

Последната компанија што штотуку го објави тоа ќе ги измени нивните цени е компанијата Сонос, еден од најдобрите квалитетни производители на безжични звучници на пазарот. Како што можеме да видиме на страницата за поддршка на клиенти, компанијата е принудена да ги зголемува цените поради размената меѓу двете валути, бидејќи сегашната состојба стана неодржлива. Тоа е да се каже, тие дури и не добиваат за цевки. На овој начин, заклучно со 23 февруари, цените на уредите „Сонос“ кои во моментов се продаваат во Велика Британија ќе бидат следниве:

Модел Precio вистински Нова цена Зголемување
ИГРА: 1 £ 169 £ 199 30 фунти (18%)
ИГРА: 3 £ 259 £ 299 40 фунти (15%)
ИГРА: 5 £ 429 £ 499 70 фунти (16%)
Плејбар £ 599 £ 699 100 фунти (17%)
ПОД £ 599 £ 699 100 фунти (17%)
ПОВРЗИ £ 279 £ 349 70 фунти (25%)
ПОВРЗИ: АМП £ 399 £ 499 100 фунти (25%)
ПОГУБА £ 79 £ 99 20 фунти (25%)

Неодамнешната слабост на британската фунта во однос на американскиот долар започна по одлуката за референдум на Велика Британија минатата година за излез од Европската унија. Многу други меѓународни високо-технолошки компании исто така ги зголемија цените во Велика Британија од тогаш. Apple ги зголеми цените на продавницата за апликации за 25%, Dell, HP и HTC за 10%, додека Microsoft ги зголеми нивните цени за 22%.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.