Чипот Ryzen 5 2500U нуди поголеми перформанси од процесорите на Intel

Ризен 5 2500U

Владеењето на процесорите на Интел е се повеќе под закана. Големиот ривал, AMD цврсто го следи Интел дури и во области каде што беше безбеден и доследен. До сега, новата линија на AMD на Ryzen процесори отсуствуваше од клучниот сегмент, лаптопите. Сепак, ова можеби веќе започна да се менува.

AMD веќе подготвува нов дизајн на чип Ryzen фокусиран на помала потрошувачка на енергија. Првиот од нив е тој Ризен 5 2500U што, според раните одредници, може да ги надмине преносните процесори на седмата генерација на Интел.

AMD, на потпетиците на Intel

Причината зошто AMD ја усвои номенклатурата презентирана од нејзините процесори не е случајна, ниту е тајна. AMD има три главни нивоа на Ryzen процесори кои се нумерирани со 3, 5 и 7 за да се совпаднат со нивоата на Intel од i3, i5 и i7, соодветно, но тие може да се наречат нешто друго. Ова, сепак, ги прави анализите и споредбите полесно разбирливи.

Дополнително, AMD ја усвои и наставката „U“ за упатување на процесори наменети за лаптоп компјутери. Ryzen 5 2500U се чини дека ги надминува нивоата во однос на перформансите, барем ако ја споредиме со претходната генерација на Intel.

 

Базирано на резултатите од тестовите извршени на процесорот Rzyen 5 2500U, кој ќе има четири јадра и ќе ја користи новата графичка архитектура Radeon Vega од AMD, што укажува на 2,0 GHz основни брзини надвор од кутијата, следниот чип за лаптоп на AMD е на исто ниво или дури и го победи Intel Core i5-7200U или Core i7-7500U.

AMD

Овие резултати бараат некои нијанси. На прво место, вистинитоста на податоците сè уште не е загарантирана сто проценти, затоа мора да ја земеме со претпазливост. Второ, во овие тестови Ryzen 5 U не се споредува со најновата процесорска линија на XNUMX-ми генерација на Intel. Но, и покрај ова, во најлош случај, се предвидува ветувачка иднина за AMD што ќе преземе солидни чекори напред и ќе ја загрози хегемонијата на Интел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.