Што е тоа што го прави одличниот блог одличен? Од каде доаѓаат вестите што не носат препораки? Дали сме етички?

Hoy виптормкс ја инаугурира новата секција Слободен трибун со контроверзно прашање за кое веќе се дискутираше овде. Овие се проблемите со кои се јавуваат референци и како во многу наврати големите блогови ги опфаќаат малите поради широката публика.

Будала

Lили што следува е статија направена од виптормкс de будала! а фактот дека се објавува тука не мора да значи дека се согласувате целосно или делумно со она што е изразено во него. Го задржувам моето мислење да разговарам со вас во коментарите.

——— оо ———

Пола сум уморен да раскажувам приказни, но оваа се надевам дека ќе ја разбуди твојата емоција и ќе те придвижи кон виртуелна кулминација; Beе вреди да се прочита и да се шири по патиштата и народите во светот; и ако не, не грижи се, откако ќе го прочиташ ќе биде доволно. Вака се случија настаните:

1. - Лакракс, од Интернет - Совети за блогери, оставете ја оваа порака буквално, „Помош сакаше да објави објави за технологијата“; Изофакто се најавувам за да го ослободам "нападот" за пишување на необични работи - тој - и оставам коментар; за малку, веќе сум додаден како соработник на блогот, со леснотијата што ја дава Blogger.

2. - Ги објавувам моите први две гикови белешки: 3 декември: «25 високо-технолошки глушец за овој Божиќ» - инспириран од Сизолопедија- и 4 декември: Експлодирајте го вашиот iPod! -инспириран од LifeHacker. И двајцата беа реплицирани од нивниот „оригинален“ извор; откако ги објавив, првиот искрено не се сеќавам каде - и во 00:35 часот не ми се допаѓа да барам - и вториот за Alt1040. Гледајќи ги, можев само да кажам (внатрешно): Еј, ги победив!

3. - Читав на 5 декември во Онлајн Техника Совети (ОТТ) напис насловен „Како бесплатно да испратите безбедна шифрирана е-пошта“, (без да споменам „преку“), дека откако го прочитав, ми беше интересно да го користам и прегледав за The Web ... со наслов „Локбин: за тие„ мистериозни “времиња“. Повторно сум изненаден и возбуден да го победам LifeHacker затоа што го наоѓам истиот напис за ОТТ објавен од нив еден ден подоцна како „Испрати шифрирани е-пошта лесно со Локбин“, само преку MakeUseOf.com (MUO), но датиран на 4 декември! и исто така без да се спомене „преку“, што ме тера да мислам дека ОТТ ги копираше, но исто така е можно и двајцата да добиле е-пошта од развивачите за да ја тестираат услугата; По разгледувањето, открив дека објавата на MUO е нотка на ОТТ, но последниот не се потруди да ги цитира буквално.

4. - Но, последната сламка доаѓа кога денес, 7 ДЕКЕМВРИ, Генбета исто така објавувајте ги вестите „Локбин, испраќање безбедни и приватни е-пошта“, преку ДосБит (кој го објави на 5 декември), преку Техни вести дека објавен исто така тој ден. Овие траат тие не споменуваат преку и исто така, ако не беше доволно, вклучете ја истата слика на MakeUseOf. Сакам да мислам дека како резултат на појавата во Генбета, белешката ќе биде реплицирана и на други страници во кои се зборува шпански, но досега - на 7 декември во 1:12 часот - тоа не се случи. (Ажурирање: истиот ден, АртуроГига исто така ги реплицира вестите преземајќи ги од Генбета и, 6 дена по MUO, Спамлоко исто така)

Пред да избрзаме со избрзани заклучоци - ако вреди да се направи - презентирам „краток извештај“ семејно стебло на предметните вести и А. анализа на рангирање од неговите репликатори:

Семејно стебло на вестите

Анализа на новости

По 4-те точки погоре, двете графики и еден куп врски, Скромно заклучувам:

 1. - Дека секој ден има нов материјал, но има и А. голем број репликатори од нив.
 2. . Дека не е за осуда да се реплицираат вестите, за осуда е да не се цитира изворот од каде си
 3. - Дека големите блогови се повеќе протагонисти на реперкусијата на една вест отколку дури и оние што ги потекнуваат, но нивните Забележете канибализам ги донесе на местото што го заземаат.
 4. - Дека мал блог има истите можности да биде „примарен извор“ за другите што се навикнати да го читаат отколку за голем блог.
 5. 5.- Што Tech News не е етички извор да „земат“ вести затоа што не ги цитираат своите извори и не се посветуваат на копирање и лепење, иако тие се меѓу првите во врската за шпанска копипаста - тоа е дури и одлично складиште на вести за гикови затоа што никој не се грижи за оставање коментари записите .-

И затоа, со поголема понизност Јас ти препорачувам:

 • а.- Доколку сакате да бидете информирани, прочитајте MakeUsOf ...
 • б.- Ако сакате да бидете кул, прочитајте Тех вести ...
 • в.- Ако сакате да дознаете последно, прочитајте Генбета ...

среќа!

ПД1.- ЧЕСТ НА КОЈ СЕ ПОЧИТ чест.- опсесивно следење на вестите, откривам дека првата референца што ја има на мрежата на оваа услуга е во Веб -алатки на 18 октомври ... да, пред скоро 2 месеци. И, кој ја имаше топката за да ја кастилизира оваа работа Geek Spot, 4 дена подоцна.

ПД2.- Што е позиционирање! Ако ја напишете вашата Google „Локбин“ ќе откриете дека првата фрлена страница е, се разбира, таа на услугата, но втората е… погодивте како што треба!, Генбета. Пунто Гик е на неималку 5-то место по Досбит и, добро сфативте, АртуроГога.

——— оо ———

Bдобро, ова беше мислењето на виптормксСе надевам дека во коментарите ќе покажете дали не се согласувате со него или целосно или делумно го споделувате неговото размислување. Веќе знаете дека имате простор за покажување вашето незадоволство или осудете какво било несреќно искуство поврзано со блогосферата. Поздрав од лозов орев.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ајаксман dijo

  Здраво оцет, неодамна го следам вашиот блог, сметам дека е многу интересен, но овој запис ја носи наградата.

  Вистината е, ми се допаѓа што некој раскажува што се случува понекогаш, погледни, не е за џабе, но има блог од Ајаџиспано (тоа е .com без сценарио), што го поврзува со Ајаксијан, сепак не гледам ништо интересно што не го наоѓам на друго, и google се појавува на 7 место, а мојот блог се појавува на 12 место, но имам неколку добри прирачници (се сметам себеси) кои придонесуваат многу.

  И друго, кога ќе видам подоцнежни објави од неколку блогови, во кои никогаш не се споменува ниту една референца, дали е ова валидно?

  работите можат да се кажат без да се наведат извори кога некој не е истражувач.

  Ви благодарам што ми дозволивте да ги испуштам поздравите со оцет.

 2.   ПаблоС dijo

  Колку добра статија. Многу добра трага од вестите, одлично.
  Името на блогот ме насмеа целото утро. Одлично!!
  Читаме ..

 3.   СпамЛоко dijo

  Исто така мислам дека победникот е во право, темата е многу интересна и има многу примери.

  Кога коментирав што зборуваш во Кабајт, размислував за оној пост каде го цитирав „MakeUseOf“ и се чинеше дека тој ми противречи ... но еј, се случи така, сето тоа беше случајност. Прашањето е кога станува секојдневна навика ... таму станува нешто посомнително.

  Честитка.

 4.   Асем Кишоре dijo

  Зошто би го избришал мојот коментар?

 5.   Лордвадер dijo

  Многу точно што зборуваш, има многу луѓе кои зборуваат за истото и великаните играат со предност.

 6.   Оцет убиец dijo

  Ајаксман денес е неизбежно да има луѓе кои постојано објавуваат без да наведуваат извори. Драго ми е што решивте да коментирате и имате блог со многу содржина, можеби треба да научите повеќе техники за оптимизација за да го искористите тоа и да рангирате подобро. Се најдобро.

  СпамЛоко има твое разјаснување, вистината е дека curубопитно вчера го прочитав твојот коментар, не се сеќавам сега во кој блог, каде бранеше дека не треба да се поврзува американски извор за да изгледа „покул“ (не се сеќавам на твојот израз , извинете) кога се читаат вестите на шпански јазик. Ми привлече внимание затоа што Викормкс ве спомна во написот и се случи да се поврзувате со странски извор кога денови пред неколку блогови на шпански ја објавија истата работа.

  Се надевам дека не ме сфаќаш погрешно, само велам дека случајно ми го привлече вниманието, повеќе мислев дека си го прочитал на англиски.

  Верувам дека победникот е во срцето на работата, но можеби тој не ги избра добро примерите затоа што недостасуваат докази кои со сигурност покажуваат кој кого копирал, ако имало копија.

  Ви благодарам и на двајцата за изразувањето на вашите мислења. Се најдобро.

 7.   Фиренца dijo

  Вистината е дека јас не разбирам многу за оваа тема, бидејќи јас сум прилично нов во ова и немам блог за читање на многу луѓе, но имам еден да го имам, период.
  Мислам дека секогаш треба да го ставите изворот од кој ги добивате работите, бидејќи тоа е она што одговара да му се оддаде признание на оној што ги напишал, или на оној што одвоил време да го преведе, и да видат дали местото од каде сте добие тоа се однесува на друг или умре таму. Ако умре таму, прашање е да се стави фраза во текстот во неколку машини за пребарување за да се види дали ќе ја добиеме од оригинален извор или некој што копипистира и конечно да разјасниме во нашите извори или да ставиме повеќе од еден извор. ..
  Ова особено, ако како мене, вие само ставате статија затоа што ви се допадна и не ја анализирате премногу содржината или што било во статијата. Како што секогаш копирам песни и песни познати на сите, па иако не цитирам извори, сите знаат дека не сум ги напишал случајно ^^

  Исто како што реков, овде во Аргентина сè е толку зелено што оние работи што мислам дека не се ни подигнати ^^

  поздрав, флорцита = Д.

 8.   Оцет убиец dijo

  Постои твое мислење цветно девојче. Се најдобро.