Автономна подготвена Шпанија, проект што ја поврзува Барселона со автономниот автомобил

Сигурно сте еден од оние кои се подготвени да видат повеќе автономни автомобили во Европа и точно е дека присуството на овие се шири во најважните градови, има уште многу да се направи на овој план. Сега со проектот Автономна подготвена Шпанија, што ги обединува ДГТ, Мобајлеј (од Интел) и градот Барселона, се чини дека сè започна.

Ова е проект за воведување на автономни автомобили во Шпанија, но пред лансирањето на автомобилите на улица потребно е да се возат многу километри и затоа е важен овој договор. За кратко време, околу 5 автомобили опремени со технологија Mobileye (подружница на Intel) ќе започнат да ги собираат потребните податоци за започнете со автономниот автомобил во нашата земја.

Сите податоци се важни за автономниот автомобил

И се чини дека едноставно имањето мапи на улиците и авенијата на градот е доволно за лансирање на автономни автомобили, но тоа не е случај, потребни се многу повеќе информации на теренот во кој ќе се распоредат автомобили и поради оваа причина, податоците за улиците и инфраструктурите во градот ќе бидат собрани во реално време што ќе се користат за креирање на мапи со висока дефиниција засновани на извор на опсег.

Со сите овие податоци, тие ќе имаат основа да започнат со проектот за лансирање на автономни автомобили и иако е точно дека ќе треба долго време за тоа навистина да се случи, важно е да се направи првиот чекор бидејќи е секогаш најважната. Во овој случај DGT, од почетокот на оваа година преговара со Mobileye за спроведување на овој вид тест, и да започнеме со тоа, технологијата Mobileye ќе биде имплементирана во возниот парк на субјектите што соработуваат: општински услуги, транспортни компании, урбани автобуси, услуги за споделување автомобили и споделување на возила. Тогаш ќе биде време да продолжиме да работиме за нејзино спроведување и тоа е затоа што патот е долг, но е супер важен и интересен за нашата земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.