Акумос, бидејќи е можна вештачка интелигенција со отворен извор

Акумулации

Многу од нив се новите технологии што се чини дека се развиени и со кои и приватните и јавните компании и разни организации ни ветуваат на нас, сите корисници, да си го олесниме животот. Овој пат ќе се фокусираме на иднината ветена од сите оние платформи засновани на сложени алгоритми на вештачка интелигенција кои се чини дека дојдоа да останат.

Како што сигурно знаете, само треба да го разгледате целиот огромен екосистем на платформи засновани на системи за вештачка интелигенција кои не опкружуваат за да го реализираме ова, станува збор за платформи што можат да станат неверојатно профитабилно за одредени компании како и да претпоставиме дека диференцирачкиот ореол што ја означува неговата иднина. Таков е случајот што сите најголеми и најконкурентни компании во овој сектор, па дури и различни фондации, развија свои системи за вештачка интелигенција.

вештачка интелигенција

Проект Акумос, лична обврска на Фондацијата Линукс

Curубопитно, барем до сега, постоеше основа, која и покрај тоа што се позиционираше во однос на употребата на овој вид платформа, се чинеше дека не направи потег во врска со ова. Поточно, зборуваме за фондација толку моќна и со исто толку влијание како и Фондација Linux, што се смета за главно во однос на поддршката на проектите Софтвер со отворен код или со отворен извор низ целиот свет. Да се ​​ставиме малку во контекст, зборуваме за фондација која безусловно го поддржува развојот на софтвер што е конечно изложен на сите корисници, така што тие можат да научат или да ги понудат своите надградби и достигнувања на заедницата.

Благодарение на оваа идеја, денес имаме на располагање не само висококвалитетен и робустен софтвер благодарение на фактот дека има многу тестери и корисници кои ги тестираат новите функционалности и ги корегираат сите видови грешки, но дури и комплетни оперативни системи како што е GNU / Linux или Android да споменеме два од најпознатите и најпознати досега од практично сите корисници.

Фондацијата Linux се обидува да дизајнира и создаде вештачка интелигенција со отворен извор

Имајќи го ова на ум, сигурен сум дека сега имате подобар концепт за тоа што е Фондацијата Linux и што прави, што е повторно во вестите со објавување на неговите намери за конвертирање на вештачката интелигенција и практично на сите методологии на машинско учење во а Алатка со отворен извор што може да ја користат сите корисници кои се заинтересирани, идеја што, без сомнение, може да го даде оној нов стимул на овој вид технологија што им треба толку многу за да ја завршат нивната имплементација.

Токму во овој момент влегува Акумулации, име со кое се крсти оваа иницијатива што ќе започне да се оформува, како што официјално беше откриена, почетокот на 2018 година. Основната идеја на Проектот Акумос е да се дизајнира потребната рамка за споделување на знаење и модели во врска со вештачката интелигенција целосно бесплатно меѓу заинтересираните страни со цел, меѓу целата заедница, да се осигура дека овие алгоритми и системи можат да ги прошират своите можности и повторно да бидат споделени.

Вештачка интелигенција

Проектот Акумос ќе биде финансиран финансиски од компанија со раст на АТ & Т

Врз основа на изјавите дадени од не помалку од Jimим Землин, извршен директор во рамките на Фондацијата Linux, за идејата за платформа за вештачка интелигенција креирана од нејзината база како софтвер со отворен код и развој на проект за раст на Акумос:

Отворена и поврзана вештачка интелигенција ќе промовира соработка помеѓу развивачите и компаниите за да ја дефинираат нивната иднина.

Во овој момент и, како завршна забелешка, да ви кажам дека curубопитно и покрај фактот што сè спротивно обично се промовира, Проектот Акумос со цел да се дизајнира и развие целосно бесплатен систем за вештачка интелигенција нема да биде целосно независен бидејќи, како што правилно е откриен од самиот почеток, ќе биде финансиски финансиран од телекомуникацискиот гигант AT & T,.

Повеќе информации: Linux


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.