Алтернативи за да знаете колку мери екранот на мониторот

компјутерски монитор

Ако во одреден момент некој не праша колкава е големината на нашиот монитор, ние сигурно ќе одговориме со бројот на инчи што е во рамките на техничките спецификации.

Оваа големина во инчи обично се однесува на дијагонална должина, можеби не е податок што ни треба, туку, што мери и во висина и во ширина. Во оваа статија ќе споменеме неколку алтернативи што можеме да ги искористиме за да ја знаеме оваа мерка без да мора да користиме конвенционално правило.

1. JS екран правило

Ова е првата алатка што ќе ги споменеме и предложиме за момент; тој е претставен како преносна апликација и може да се извршува дури и од USB-стик. Интерфејсот има многу голема сличност со оние „конвенционални правила“.

jrscreenruler

Во прва инстанца, овој владетел ќе се појави премногу мал во големина што сигурно нема да ја покрие целата ширина на екранот; За да го решите ова, само треба да го користите малото копче за лизгање (во горниот лев дел) така што владетелот да се протега. Ние исто така можеме користете го десното копче на глувчето за да ја изберете мерната единица, што значи дека можеме да го добиеме резултатот во пиксели, инчи и сантиметри главно.

2. iRuler.net

Ако сакате да користите апликација преку Интернет Со цел да ја знаеме големината на вашиот монитор на кој било персонален компјутер (Виндоус, Линукс или Мек) ја препорачуваме оваа алтернатива.

ирулер

Откако ќе отидете на официјалната веб-страница, автоматски ќе се покаже правило, во кое реалната големина на вашиот монитор веќе ќе биде прикажана. Според правилото, има подобар дефиниран резултат, бидејќи ќе биде присутна големината на мониторот во инчи и резолуцијата што ја има во моментов.

3. Владетел за Windows

Оваа алтернатива се разликува од другите поради видот на операцијата што ја има. Не само што може да се измери ширината на екранот на нашиот монитор, туку и секој предмет и елемент што е дел од работната површина во Windows.

линијар

Поради оваа причина, потребно е да се инсталира оваа алатка со цел да се работи со секоја од нејзините функции. Ние треба само да го однесеме владетелот до кој било предмет што сакаме да ја знаеме неговата точна мерка. Според инвеститорот, со оваа алатка многу графички дизајнери можат да направат точно мерење на елемент за да го увезат во различен во рамките на нивниот професионален софтвер за работа.

4. NRuler

Овој дигитален владетел има дополнителни функции кои сигурно ќе ги интересираат корисниците. На прво место, мора да нагласиме дека од веб-страницата на инвеститорот може да преземете верзија за Windows, друга за Linux и исто така за Mac.

нурлер

Од контекстуалното мени (штом алатката е извршена) можете да изберете дали сакате да имате владетел хоризонтално, вертикално или во двете позиции.

5. Владетел на екранот

На оваа алатка Можете да го преземете во неговата пренослива верзија, има што да го инсталирате во Windows доколку сакате. Неговиот интерфејс е многу сличен на првата алтернатива што ја споменавме порано и каде, исто така можете да го изберете вистинското копче на глувчето на интерфејсот на правилото.

осрулер

Само треба да ги внесете неговите „опции“ за да го дефинирате типот на мерка што сакате да ја користите со ова правило.

6. MB-владетел

Може да се разгледа ова правило како малку повеќе аналитички поради дополнителните карактеристики што ги има. Откако ќе го извршиме, ќе имаме можност да ги користиме неговите функции за да го знаеме мерењето на различните средини.

мбрулер

На пример, мерењето на мониторот, кој било елемент на работната површина на Windows, како и растојанието што постои помеѓу две различни точки, ја карактеризираат оваа алатка на посебен начин во однос на другите.

7. Кул владетел

Всушност оваа алатка Ги има истите функционалности како и споменатите претходно, а нејзината најважна карактеристика е дизајнот на неговиот интерфејс.

суров

Со малку повеќе елеганција, корисникот ќе има можност да го измери екранот на својот монитор или кој било предмет што сака во рамките на Виндоус. Постои верзија за 32 бита, како и за 64 бита.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.