Топ 5 алтернативи на Evernote како менаџери на задачи

Evernote

Во последните денови апликацијата Еверноте драматично се промени, намалување на неговите бесплатни одлики и уште поскапи месечни надоместоци. Па сигурно многумина од вас ќе бараат алтернативи за оваа апликација. Или затоа што ја користите како едноставна апликација за белешки или затоа што ја користите како менаџер за задачи, постојат многу алтернативи на Evernote, добра или подобра од зелената апликација за многу секојдневни функции.

Овој пат зборуваме за пет алтернативи на Evernote, но ова не значи дека тие се единствените апликации што постојат. Вистината е дека ги има илјадници, но овие пет апликации се најдобри не само според мое мислење, туку и според мислењето на многу корисници кои веќе ги испробале.

Така, ќе се обидеме да ги споредиме со неодамнешните вести на Evernote, односно да видиме дали може да се синхронизира со неколку уреди или не, ако имаат месечна претплата или не и дека ќе добиете во замена за таа месечна претплата.

Google Keep, бесплатен управувач со задачи

Google Keep

Google Keep е неодамнешна апликација од Google или позната како Азбука. Оваа апликација на Google е родена како одговор на успехот на Evernote и се обиде да го понуди истото како Evernote, до тој степен што моментално нуди можност за создавање на стандардни теми или белешки, нешто што Evernote го нуди преку ознаки или преформатирање. Оваа апликација е присутна на мноштво уреди со Android, на мрежата преку услугите на Google и во екстензии за прелистувачи. Ајде што е крос-платформа и може да се синхронизира со која било верзија, како што е моментално случај со сметките на Gmail. Како и другите управувачи со задачи или програмите за водење белешки, Google Keep нуди брзи белешки, синхронизација и можност за поставување слики за придружување на белешките. За жал, користењето на оваа апликација ќе се заснова на просторот што го има нашата сметка на Google, така што датотеките на Google Drive и е-поштата на Gmail ќе го ограничат просторот, иако ако сакаме можеме да ја прошириме со плаќање месечно. И иако Google Keep нема месечна претплата, Google Drive прави. Тоа е, ако сакаме да го прошириме просторот за складирање, треба да платиме, но не и за користење на функциите на Google Keep.

За разлика од другите услуги, Google Keep ги има сите функции во својата бесплатна верзија бидејќи е единствената верзија што ја има, позитивен аспект ако го споредиме со други апликации или услуги. Во моментов, Google Keep нема рекламирање во своите апликации или преку Интернет, што ја прави услугата добра како Evernote. Се разбира, постојат некои аспекти што ќе ги промашиме како моќен окр што ни овозможува да дигитализираме каква било белешка или пишување, како и интеракцијата со други апликации или услуги. Evernote е компатибилен со мноштво услуги и апликации со кои Google Keep нема никаква врска.

Google Keep: белешки и списоци
Google Keep: белешки и списоци
Развивач: Google LLC
цена: слободен
Google Keep: белешки и списоци
Google Keep: белешки и списоци
Развивач: Google LLC
цена: слободен

OneNote, премиум опција на Microsoft

OneNote е повеќе од програма за белешки. Тоа е веќе платформа за продуктивност каде што корисникот може да води белешки, но исто така може да управува со своите задачи или едноставно да снима сè што сака. На кратко, тоа е дигитална тетратка. OneNote неодамна беше преобликуван за да му конкурира на Evernote, всушност, тоа е облог на Microsoft иако не е единствениот како што ќе видиме подоцна. OneNote нуди сè што ни нуди Evernote, освен една работа што Evernote не ја нуди добро, можност за водење белешки со игла. Иако во последните верзии Evernote ја спроведе оваа функција, вистината е дека пишувањето на екранот во OneNote е далеку супериорно од она што го нуди Evernote. OneNote е компатибилен со многу апликации на Microsoft, што го прави ист како Evernote во многу аспекти, како што е неговиот прелистувач или вашиот OCR, алатка што ја добиваме во OneNote благодарение на Office Lens. OneNote е крос-платформа и може да се синхронизира со кој било уред, онолку пати колку што сакате и онолку пати колку што сакате. Но, исто така тоа е бесплатна апликацијаНема никаков надоместок за плаќање, иако одлично се согласува со Office, кој се плаќа. Овој софтвер е исто така отворен или барем има отворени API кои направија многу програми (колку што е Evernote) компатибилни со оваа опција.

OneNote

Microsoft OneNote
Microsoft OneNote
Развивач: Microsoft Corporation
цена: слободен+

Тодоист, многу продуктивна апликација

Todoist

Todoist не е иста апликација како Evernote. Додека вториот беше роден како програма за белешки, Тодоист е роден да биде моќен организатор на задачи. Но, ова го натера да служи и за создавање белешки, организирање, управување, па дури и нивно дополнување со други услуги, како што се Dropbox, Google Maps или Google Docs. Todoist се обидува да биде компатибилен со главните системи за продуктивност, нешто што го прави идеален за правење на нашата GTD работа на мобилен телефон.

Тодоист може работи на повеќе уреди истовремено и иако има месечна претплата, неговите функции не се ограничени во бесплатната верзија. Во премиум верзијата, оваа апликација има проширени функции, односно може да се користат неограничено и во онолку документи или функции што сакаме. За жал Тодоист не е толку распространето на Интернет како OneNote или Evernote, што го ограничува кога го користите. Но, ако сакаме опција за нашата мобилна продуктивност, Тодоист е одлична опција.

Тодоист: Да се ​​направи список
Тодоист: Да се ​​направи список

Wunderlist, менаџер за задачи на Microsoft

Wunderlist

Ако порано кажевме дека Еверноте е роден како апликација за белешки, во случај на Wunderlist имаме апликација за организирање задачи или поточно да имаме список на задачи што треба да ги направиме. Оваа апликација неодамна ја купи Microsoft, нешто што значително ќе се подобри во споредба со другите апликации. Како и претходните, Wunderlist тоа е мултиплатформа и има месечна претплата како и бесплатна верзија, но нема толку ограничувања како Evernote.

Wunderlist не е апликација која е оптимизирана за програми за продуктивност како Todoist, ниту поддржува рачно пишување на екранот, не е ниту од Google, но нуди можност за споделување задачи и белешки со други корисници на апликацијата, нејзината главна сила и некои тврдат дека на ова е подобар од самиот Еверноте. Персонализацијата е уште една од силните страни на Wunderlist, точка што многу корисници ја сакале и ја прави практична. Wunderlist е извезуван и користен од многу трети услуги, како што се Evernote и OneNote, но се купуваат од Microsoft, многу од нив повеќе не ја поддржуваат оваа апликација. Wunderlist е многу добро како организатор на задачи, но во други аспекти остава многу да се посакува.

IOS Белешки, за фанови на Apple

Сметки

Не можевме да ја завршиме оваа листа без да зборуваме за најпознатата апликација по Evernote, Мислам на апликацијата iOS Notes. Оваа апликација се наоѓа на iPhone и слично и е најкористена заедно со Evernote и OneNote. Бесплатно е и Без реклами е, но не е меѓу-платформа. Неговата работа е едноставна и исто така се интегрира со СириМожеби е единствената од сите што се интегрира со виртуелен асистент и што за многумина е одлична поента. Иако многу корисници ја користат апликацијата Белешки како што сакаат, вистината е дека не е оптимизиран како Evernote или Google Keep за управување со задачи. Ако навистина имате уреди на Apple, вреди да се испроба оваа апликација, тоа тешко ќе го наруши системот.

Заклучоци за овие менаџери на задачи

Како што можете да видите, сите овие апликации или апликации се фокусирани или го имаат Evernote како гледна точка. Не е изненадувачки затоа што е многу комплетна и добра апликација не само за пишување белешки, туку и за организирање на нашите задачи. Но, вистина е дека заостанува и овие алтернативи го потврдуваат. Можеби од оваа листа, најкомплетната услуга е OneNote. Бесплатна и моќна апликација, но и другите опции се исто толку добри. На пример, ако користите услуги со Android и Google, Google Keep е многу добра алтернатива. Ако користите само ваш мобилен или главно овој уред, Тодоист или Вундерлист се одлични опции И, ако имате iPhone и Apple компјутери, апликацијата Apple Notes е најдобрата алтернатива. И покрај тоа Evernote не го кажал својот последен збор и може да ги поправите промените што ги правите или можеби не Во овој случај, која било од овие опции е добра Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.