SignMyImage: алтернатива за поставување дигитален потпис на вашите фотографии

SignMyImage за дигитални потписи на фотографии

Ако ве прашаме Која е разликата што ја наоѓате помеѓу двете слики поставени на врвот? сигурно вашиот одговор би можел да биде „никој“.

Очигледно нема разлика помеѓу двете слики, бидејќи тие всушност би биле точна копија на првата со втората. Разликата е внатре, бидејќи онаа од левата страна (според развивачот на интересна алатка) е оригинална и нема никаков вид на модификација, додека сликата од десната страна има „дигитален потпис“. Ако се прашувате за причината за извршување на ваков вид задачи, тогаш ќе ја објасниме чекор по чекор, нешто за што ќе се издржуваме со апликација наречена „SignMyImage“.

Што е „SignMyImage“ и како работи со нашите фотографии?

SignMyImage всушност станува апликација, која за жал не е бесплатна затоа што треба да купите официјална лиценца. Во секој случај, можете да го тестирате пред да мора да ја платите нејзината вредност, иако обработените фотографии ќе имаат воден жиг што ќе се однесува на инвеститорот. Сепак, сликите што се обработуваат со оваа алатка ќе имаат дигитален потпис, што не мора да претставува „воден жиг“, туку е елемент невидлив за очите на кој било корисник, но видлив за оние кои сакаат да ги анализираат.

Зошто да користите дигитален потпис со „SignMyImage“?

Да претпоставиме за момент дека сте направиле неколку фотографии со вашата дигитална камера и дека треба да ги процесирате за да ги објавите подоцна во една статија во вашиот блог. Ако во вашето секојдневно прелистување на Интернет наидете на слики кои се многу слични на вашите (но, исечени или модифицирани во боја), многу лесно можете да стигнете до преземете ги овие нови фотографии и анализирајте ги со «SignMyImage», со кој ќе откриете дали го има или не вашиот дигитален потпис. Ако е така, може да поднесете барање за авторско право на секој што го користел вашиот фотографски материјал, без соодветно овластување.

Како да ставам потпис на моите фотографии со «SignMyImage»?

Ова станува најинтересниот дел од сите, бидејќи процесот е практично поддржан од онлајн услуга и код што мора да го добиеме за да се толкува како дигитален потпис на фотографиите што треба да ги обработиме. Ние ќе предложиме подолу низа последователни чекори на кои можете лесно да ги следите ставете го овој параметар внатре во сликите тоа се ваши сопствености:

  • Преземете и инсталирајте „SignMyImage“ на Windows.
  • Сега увезете фотографија во интерфејсот на оваа алатка.
  • Одете горе десно и одете до

Menu -> Help -> Open shortener URL...

SignMyImage за дигитални потписи на фотографии 01

Со оваа последна акција што ја посочивме, веднаш ќе скокнете на ново јазиче (или прозорец) на прелистувачот на Интернет што го имате стандардно во Windows. Во предложениот простор, мора напишете што сакате да го регистрирате како „дигитален потпис“, нешто што според нашето искуство, дава добри резултати ако таму го ставите URL-то на доменот каде што беа објавени фотографиите и што логично треба да ви припаѓаат вас.

SignMyImage за дигитални потписи на фотографии 02

Веднаш ќе се појави код на дното, на кој мора да го копирате, а подоцна мора да го залепите во просторот што се појавува кога ќе кликнете на моливчето на лентата со алатки «SignMyImage»; Може да полагате тест веднаш и таму за да видите дали овој дигитален потпис ќе ве одведе на веб-страницата што ја користевте како „дигитален потпис“.

SignMyImage за дигитални потписи на фотографии 03

Сè што објаснивме, ќе ви биде многу лесно да го извршите ако во одреден момент ги пронајдете своите фотографии на веб-страница што е ваша. Треба само да ги преземете од таму и подоцна, да ја увезете таа фотографија во оваа алатка. Сега процесот е поинаков, затоа што ќе морате притиснете ја иконата за лупа за да дознаете дали има „дигитален потпис“; Во случај твоето да биде претставено таму, тоа ќе се појави и ќе ве однесе до URL-то што сте го конфигурирале како параметар. Како што можете да видите, постапката е прилично лесна за следење и ќе ви помогне да откриете дали една или повеќе слики што се од ваша сопствена страна имаат некаков вид дигитален потпис. Можете исто така да ја користите оваа постапка за да откриете дали сликите што сте ги презеле од мрежата имаат дигитален потпис, нешто што треба да го земете предвид бидејќи може да дејствува и против вас, авторот и сопственикот на наведените слики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.