Android Oreo: неговото име е потврдено и ова се нејзините главни вести

Андроид Орео е официјално претставен

Веќе ви кажавме пред неколку дена: заедно со вчерашното затемнување на Сонцето, Google одлучи да ја претстави својата најнова верзија на Android. Остана да се потврди кое ќе биде името избрано за Android 8.0. И иако тоа беше тајна има гласови, веќе можеме да потврдиме дека името што го добива тековната верзија е Андроид Орео.

Сега, не само што номенклатурата на верзијата беше интрига, туку што би ни понудила повторно платформата Андроид и какви новости би добиле тековните терминали на оперативниот систем за мобилни Google. Што повеќе, ова исто така ќе ни даде идеја за тоа што ќе ни понудат следните тимови -многу телефоните како таблети- да биде лансиран на пазарот. Значи, да ги разгледаме главните вести што можете да ги најдете во Android Oreo.

Android Oreo ќе биде двојно побрз од Android Nougat

Корисничкото искуство е многу важно за корисникот: ако не е добро, сигурно во иднина нема да ја повтори платформата. Според страницата за презентација на следната верзија, Android 8.0 -ака Андроид Орео - ќе биде до двапати побрз од сегашниот Android Nougat.

Според компанијата, сите ќе бидат многу пофлуидни и ќе ги убие процесите во позадина. На овој начин тие ќе го растоварат процесорот и ќе се фокусираат на задачата пред него. Seeе видиме како се однесува на тековните мобилни телефони.

Функција „Слика во слика“ во Android Oreo

Слика во слика, две „апликации“ на екранот истовремено

Es една од најбараните функции во заедницата. Покрај тоа, оваа новина што се нуди во Android Oreo е нешто што веќе може да се направи во другите оперативни системи веќе некое време. Уште повеќе, би можеле да ви кажеме дека Samsung веќе го има имплементирано ова во своите модели веќе некое време, особено во опсегот на Note.

Сега ќе имате можност да работа со две апликации на екранот истовремено. Ова ќе биде многу корисно ако се префрли во формат на таблет, каде што корисникот може да гледа видео на YouTube додека создава состанок на календарот. Исто така, останува да се види дали сите апликации ќе бидат компатибилни со оваа новина.

Автоматското комплетирање доаѓа на Android Oreo

Вистината е дека со бројот на апликации што ги користиме и бројот на кориснички имиња и лозинки што се потребни за да се користи, времето што е потребно за пополнување на сите дијалог прозори е доста високо. Ако овој чекор е елиминиран, успеавме да одиме побрзо во нашите напори.

Оттука, Google размисли за овој аспект и воведе познатото - и признаено - автоматско комплетирање во вашиот мобилен оперативен систем, така што тој веднаш се сеќава на нашите „најавувања“ и ни овозможува да одиме многу побрзо во нашите дневни задачи.

Нови апликации за известувања за поени во Android Oreo

Точки за известување во апликациите

Како и во апликациите за инстант пораки кои ни покажуваат колку известувања нè очекуваат откако ќе ја отвориме апликацијата, ова е она што не чека отсега Android Oreo во огромното мнозинство на програми што ги инсталиравме на нашите терминали.

На овој начин се рационализира управувањето со известувањата што допираат до нас и во секое време ќе знаеме што нè чека во врска со ова. Тоа е повеќе, ако долго притискаме на иконата за апликација, ќе добиеме дијалог-кутија што може да комуницира директно со дојдовните известувања. Накратко: повторно се повикуваме на управувањето со нашето време.

Инстант апликации за Android - Прескокнете ги инсталациите

Употребата на апликации - а особено на објектите - е многу побрза со новата функција „Инстантни апликации“. И тоа е дека на овој начин, откријте нови апликации преку прелистувачот, социјалните мрежи или апликациите за инстант пораки ќе биде многу полесно.

Она што ни овозможува оваа функција е прескокнете ја досадната инсталација и директно тестирајте ги апликациите течно. Тоа е, ќе добиете - или најдете - врски до апликациите и откако ќе ги притиснете, ќе можете да ги извршувате.

Android Oreo ги подобрува емотиконите

Нови емотикони (поточно 60)

Ние користиме се повеќе и повеќе емоции во нашите виртуелни разговори. Затоа, колку повеќе имаме на нашиот репертоар, толку подобро. Значи, Google започна со работа и го редизајнираше својот опсег на постоечки емотикони. Покрај тоа, вклучи и до 60 нови што досега не сте ги виделе. Не сте curубопитни да знаете кои се тие? Веќе ни недостасуваат нокти.

Android Oreo ја подобрува батеријата

Повеќе батерии и поголема безбедност во Android Oreo

Конечно, Google не ја заборава заштитата и автономијата на терминалите. Така, поставивте нов систем за заштита на податоците на корисникот со Google Protect. Ова Не само што ќе се грижи за безбедно чување на информациите на корисникот. Исто така, ќе ја прегледа секоја од апликациите што ги инсталираме во нашите терминали.

Во меѓувреме, со секоја нова верзија на оперативниот систем, Google се обиде да ја намали потрошувачката на енергија. Андроид 8.0 немаше да биде помал. Значи, само со „убивање“ на апликациите што се во позадина ќе добие автономија.

Побрзи ажурирања од оваа верзија

Како и секогаш, првите компјутери што се очекува да ја добијат оваа нова верзија се мобилните телефони што Гугл ги продаде преку својата продавница. Сепак, до крајот на годината се очекува да се приклучат и други компании. Зборуваме за Samsung, Huawei, LG или новата Nokia. И дали компанијата веќе го објави изворниот код за да ги забрза ажурирањата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.