Андроид ќе го престигне Виндоус како претпочитан ОС за поврзување на Интернет

Андроид

До доаѓањето на паметни телефони и таблети, практично единствениот начин на кој моравме да се поврземе на Интернет беше преку компјутер, управувано од Виндоус или macOS. Но, веќе некое време, а особено затоа што паметните телефони користат поголеми екрани, се повеќе и повеќе корисници ги користат своите мобилни уреди за да се поврзат на Интернет. Продажбата на компјутери продолжува да опаѓа од година во година, покажувајќи дека моменталниот тренд на корисниците е само уредите што се вклопуваат во нивниот џеб да извршуваат каква било задача поврзана со Интернет.

Најновите статистички податоци што ги објави StatCounter ни го докажуваат тоа. StatCounter објави графикон каде што можеме да видиме најкористените оперативни системи за поврзување на Интернет од февруари 2012 година до февруари 2017 година и во кое можеме да видиме како од година во година Андроид се искачуваше на рангирањето и изнесуваше 37,4%, додека Виндоус падна од нешто повеќе од 80% во февруари 2012 година на 38.6% во февруари оваа година. Врв за тоа во рок од неколку месеци, Android ќе стане најкористениот оперативен систем за поврзување на Интернет.

Момците во StatCounter, исто така, објавија типот на уредот што најмногу се користи за поврзување на Интернет, и во оваа класификација, мобилните уреди исто така се спуштија на скоро половина. Според графиконот погоре, можеме да видиме како компјутерите или лаптопите се користат 48,7% од времето за да се поврзат на Интернет, додека 51,3% тоа го прават од паметен телефон или таблет. Овој графикон ни ги покажува податоците од октомври 2009 година до октомври 2016 година, така што во моментов е веројатно дека бројот на врски од паметни телефони и таблети се зголемил уште повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.