Андроид 8.1 Орео е веќе официјален, ви ги покажуваме сите новости

Веќе го имаме првото поголемо ажурирање на оперативниот систем Android 8 Oreo, во овој случај станува збор за верзија 8.1 и додава неколку важни нови функции за корисниците кои имаат можност да го инсталираат. Да, оваа нова верзија е достапна само за уредите на компанијата на големиот G, такаs Google Pixel 2, Google Pixel 2 XL, Google Pixel, Google Pixel XL и постарите Nexus 5x, Nexus 6P и Pixel C.

Во овој случај, она што го имаме на тоа е низа подобрувања во однос на првата официјална верзија откако пристигна овој оперативен систем наречен Орео. Втората верзија додава покрај оптимизациите на системот серија важни вести, па ајде да видиме што се секој од нив.

Ова се новостите за Android 8.1 Oreo

Верзијата што сега е достапна за сите корисници кои имаат Goolge уред, беше објавена вчера попладне и пристигнува само со една недела разлика од верзијата на оперативниот систем во ДП. Во секој случај, оваа верзија е официјална, така што сега можете да ги ажурирате и уживате во подобрувањата на вашиот паметен телефон од Google и особено првата што се однесува визуелен јадро-чип на Pixel 2:

 • Google додава опција за апликации од трети страни да користат HDR + во Pixel Visual Core. Апликациите како Инстаграм, WhatsApp или Facebook први ќе имаат корист од подобрувањата на фотографиите со акционата камера
 • Батеријата на уредите поврзани преку Bluetooth се прикажува во панелот за известувања
 • Ја подобрува нервната мрежа во API со ова е воведено во ВИ
 • Подобрувања за автоматско комплетирање додадени во Android 8.0
 • Подобрувања во прелистување на веб со новости за идентификување на малициозни мрежи
 • Тие решаваат проблем со звучникот Neus 5x
 • Откривање на скенер за отпечатоци и подобрувања на безбедноста
 • Решавање на грешката во микрофонот на новиот Google Pixel 2
 • Поправени во емотикони

Да се ​​надеваме дека проширувањето на оваа верзија на останатите уреди што користат Android Oreo е што побрзо, но веќе знаеме како работи ова, затоа бидете трпеливи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)