Ова се функциите и апликациите што ќе исчезнат при следното ажурирање на Виндоус 10

Пред крајот на годината, момците од Редмонд ќе започнат ново ажурирање на нивниот оперативен систем starвезда, Виндоус 10. Пред неколку месеци, во април, беше промовирано Ажурирање на креаторите на Виндоус 10, каде што креаторите видоа начин како да создаваат содржина подобрена. „Мајкрософт“ продолжува да работи на оперативниот систем и новото ажурирање што ќе пристигне пред крајот на годината, и кое е наречено Windows 10 Fall Creators Update ќе биде голема промена за многу корисници, бидејќи некои функции и апликации што биле со нас многу години ќе бидат отстранети и ќе станат достапни преку продавницата за апликации.

Мајкрософт веќе ги објави преку страницата за поддршка на Виндоус 10 сите функции што ќе исчезнат, како и апликациите, така што корисниците кои редовно ја користат оваа апликација, тие можат да одат во потрага по нови опции.

Апликации и одлики што ќе исчезнат со Windows 10 Fall Creators Update

 • Апликацијата за управување со поштата на Outlook Express ќе исчезне природно и ќе биде достапна преку продавницата за апликации на Microsoft.
 • 3D Builder, апликација што ни овозможува да создадеме тродимензионални објекти за подоцна да ги испечатиме на овој тип печатач, исто така, ќе исчезне природно од Windows 10, станувајќи достапна во Windows Store.
 • Print 3D и Paint 3D ќе бидат апликациите што природно ќе го заменат 3D Builder.
 • Функционалноста на заштитниците на екранот во темите повеќе нема да биде достапна во заштитниот екран, станувајќи дел од Контролниот центар.
 • Ветеранот Microsoft Paint исто така ќе биде еден од оние што ќе видат како целосно исчезнува од екосистемот на Виндоус.
 • Читачот на апликации и списоци исчезнува, функции што беа интегрирани во Microsoft Edge.

Мајкрософт е окарактеризиран како одлична компанија што ги слуша своите корисници, па доколку некоја апликација или функција исчезне и покрај тоа што е широко користена од корисниците, веројатно нема да има друг избор освен да ја имплементира повторно. Нема да биде прв пат и ми се чини дека нема да биде последен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.