Компанија специјализирана за продажба на BlackBerrys дизајнирана за организиран криминал се затвора

Сигурно многумина од вас имаат видено многу филмови каде телефонот, или ако не успее дежурниот смартфон, да се користи за наоѓање на локацијата на некоја личност, слушање на нивните разговори од далечина, фотографирање во тајност ... повеќето тековни паметни телефони можат да се свртат против нас ако планираме да ги посветиме нашите напори на светот на криминалот.

BlackBerry се сметаше многу години, во еден од производителите што поголема безбедност понудена во светот на телекомуникациите, без разлика дали се мобилни или преку Интернет. И покрај фактот дека во последниве години, деловниот модел на компанијата не зависи од продажбата на паметни телефони, туку од сопствениот софтвер, канадската компанија продолжува да биде репер во однос на безбедноста.

За да ја искористи безбедноста на канадската платформа, Phantom Secure специјализираше за изменување на BlackBerrys, така што мобилните уреди што ги користи картелот Sianola беа целосно не може да се следат и не може да се интервенира во комуникациите. Но, Фантом Сеукре, не само што го искористи софтверот на компанијата BlackBerry, туку додаде и специфичен хардвер, како и модифициран софтвер за одржување на целосно безбедна комуникација.

Оваа компанија е посветена на елиминирање на камерите на терминалите, микрофоните задолжени за поништување на бучавата заедно со главниот за воспоставување повици, системот за комуникација на ГПС. Преку софтвер, можноста за инсталирање апликации од трети лица е ограничена, покрај ограничувањето на употребата на комуникацискиот чип, така што тој бил користен само од апликација дизајнирана да одржува комуникации, апликација што ги шифрирала сите податоци што го напуштиле телефонот.

Некои од главните клиенти на Phantom Secure се групата Лос Анџелес дел Инфиерно, како и земји како Мексико, Венецуела, Куба и Австрија, каде што половина од над 20.000 терминали што би ја изменила компанијата од нејзиното основање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.