Полесни бекап и миграција помеѓу iOS и Android благодарение на Google Drive

Google диск

Неодамна Google објави ново ажурирање за примена на Google диск достапен за iOS. Меѓу новитетите вклучени во оваа нова верзија, истакнете ја онаа што ни овозможува сега да извршиме а резервна копија од нашиот уред во облакот на Google, копија што, покрај тоа што ни овозможува да зачуваме одредени информации што подоцна можеме да ги повратиме во случај на загуба, има и дополнителна функција.

Како што објави Google само пред неколку дена, ажурирањето на Google Drive ќе им овозможи на сите корисници на iOS да можат да прават резервна копија од прилично чувствителни и релевантни информации, како што се контакти, настани во календарот, фотографии и видеа што може да ги имате во вашиот терминал. Овие податоци, како и обично, се безбедно зачувани на серверите на американската компанија.

Google Drive сега ви овозможува многу полесно да ги мигрирате вашите податоци од iOS на Android, без потреба да користите апликации од трети страни.

Интересното за оваа нова функционалност, јасно е и дека можеме да ги вратиме во случај да треба да го вратиме нашиот уред, е тоа што сега за возврат ни овозможува на многу поедноставен и пред се удобен начин, да можеме користете ја оваа резервна копија за да мигрирате податоци од iOS на Android. На овој начин, ако купите некој уред со Android, на пример, еден од новите Pixel, вашите контакти, видеа, фотографии ... ќе бидат префрлени на вашиот нов телефон автоматски и без употреба на апликации од трети страни.

Ако направите резервна копија со оваа апликација, кажете ви дека можете да ја пронајдете опцијата 'Направете резервна копија'во делот Поставки на вашиот телефон. Како совет, само кажете ви дека, ако имате многу фотографии или видеа, процесот може да трае неколку часа затоа најдоброто и најбрзото е да го сторите тоа кога сте поврзани на WiFi мрежа и телефонот се полни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.