Strut: Бесплатна алатка за прикажување слајдови

Штруд

Ако во одреден момент ни биде предложено да го спроведеме „слајд шоу“, Скоро неизбежно ќе се појави на ум името „Microsoft PowerPoint“.

Но, може да се случи токму во тој момент да го немаме на располагање овој модул од канцеларискиот пакет и затоа мора да одиме на кој било друг бесплатен ресурс за да се „извлечеме од неволја“; можеби во тоа време ќе бидете благодарни за она што ќе го предложиме во овој момент, бидејќи наидовме интересна онлајн апликација која го носи името на Струty, кој има голем број карактеристики што сигурно ќе знаеме како да ги искористиме совршено добро и креативно.

Алтернативи што треба да се користат со Strut за нашите слајдови на слики

Очигледно, од овој момент мора да разјасниме дека Strut нема да ги има сите оние функции што можеби ги откривте во Microsoft PowerPoint, иако има многу интересни функции и од кои ќе споменеме во овој напис.

Првото нешто што треба да направите е да отидете на врската на Официјална веб-страница на Штрут, каде што дури и ќе имате можност да се восхитувате на три мали упатства, кои веќе ни кажуваат што може да стори оваа веб-апликација за нас. Првенствено, се повикува на можноста за креирање слајдшоу на сликата, иако потенцијалот на оваа алатка оди многу подалеку, бидејќи можеме дури и да користиме видео датотеки или веб-страници, сето тоа во самиот стил на презентација, професионална мултимедија.

Кога сме на официјалната веб-страница на Штрут, треба само да притиснеме црвеното копче за започнување на нов проект. Интерфејсот на оваа онлајн алатка ќе се појави во истиот прозорец на прелистувачот, каде што ќе користиме неколку функции од лентата со алатки што се прикажуваат хоризонтално и на горниот дел од целиот овој интерфејс:

 1. Текст
 2. Слика
 3. Видео.
 4. Веб-страници
 5. Облици
 6. Позадина.
 7. Површина

Сите овие елементи се оние што ќе ги најдете во лентата со алатки што се наоѓаат на врвот, со можност да изберете еден од нив или сите во зависност од проектот што ќе го извршите. На пример, ако ви се случува изберете ја алатката «текст», На средината на прозорецот ќе се појави курсор за веднаш да започнете да пишувате. Покрај тоа, ќе имате можност да изберете темиња за промена на големината на текстот; како тоа да не е доволно, ако кликнете двапати на текстот што го генериравте, ќе се појават неколку дополнителни опции што ќе ви овозможи да ја промените бојата на текстот, типографијата, големината на фонтот меѓу неколку други опции.

Штрут 03

Кон левата страна, ќе бидат прикажани сите оние страници што ги генерираме во нашето слајд шоу. Како и во PowerPoint, на дното на секое поле се прикажува знак „+“ (што претставува страница), икона на која мора да избереме за да создадеме нова страница.

Нема ограничување во генерирањето страници и текстови, нешто што сигурно ќе ја цени нашата креативност; Сега, еден многу интересен елемент што не можеме да не го истакнеме се наоѓа кон горната десна страна, каде што полето со името на «резиме»Usе ни овозможи да го смениме приказот на нашата слајдшоу.

Штрут 02

На пример, можеме да ги прегледаме сите страници како полиња, кои може да се нарачаат на различни начини во зависност од тоа како сакаме да се прикаже таа презентација. Зеленото копче на кое пишува «импресионира»Usе ни помогне да го генерираме слајдот, кој ќе бидат прикажани во нов таб на прелистувачот и на цел екран. Ако целиот проект што го генериравме дојде да нè задоволи, тогаш можеме лесно да го зачуваме каде било.

Штрут 01

За да го направите ова, ќе треба да го користиме само копчето со «Штруд»Кој се наоѓа кон горната лева страна; Неколку опции ќе се појават токму таму, од кои мора да ја избереме онаа што ќе ни овозможи зачувајте го проектот локално; Ова е одлична идеја, бидејќи ако имаме развиено одличен проект со Strut, во исто време можеме да го зачуваме на USB pendrive и подоцна, да го вратиме на друг компјутер сè додека одиме на оваа онлајн алатка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.