Бионскиот човек, наскоро меѓу нас

Бидејќи беа користени првите клинци за заварување на скршени коски, светот се роботизира, а роботот се хуманизира. Робот, бионички протези, генетски инженеринг, вештачки живот и виртуелни средини, каде аватарите симулираат човечко суштество. „Телото е бојно поле“, тврди германската уметница Барбара Кругер во 1989 година.

Нејзините зборови ги потврдува креативецот Фредрик Хјелмквист, претседател на Стокхолмската културна компанија Пауза jуд и Билд, кој одлучи да стане шетачки рекордер. „Тоа не е само стратегија за рекламирање. Ние сакаме да покажеме дека кога се создаваат звучни системи прилагодени на корисникот, сè е можно “, вели Хенрик Аденског, десна рака на Хјелмквист.

Хјелмквист проголта многу пилула во која се наоѓа најмалиот безжичен музички плеер во светот, GutPod, со Wi-Fi, FM радио приемник, ситни засилувачи и шест минијатурни батерии на копчињата.

Ако сте на улица со Хјелмквист, имате можност да ја слушате музиката што доаѓа од вашиот папок, благодарение на врската со Spotify.

Хјелмквист не планира да го произведува уредот во серија, но кој сака да купи копија може да го нарача и да го добие по три или четири недели, за 12.000 евра.

Доколку Хуман џубокс (www.thehumanjukebox.se) осцилира помеѓу уметничкиот и рекламниот проект, предлогот на Ирачанецот, со седиште во Соединетите држави, Вафаа Билал се наоѓа во социјалниот проблем. За извршување на вашата нова инсталација Третиот јас (www.3rdi.me), трето око или трето јас, Билал, професор на Универзитетот во Newујорк, има вградено мини камера зад главата.

Од 15 декември, оваа камера ќе емитува сè што се случува зад грбот на уметникот, фаќајќи слика секоја минута, која ќе биде проектирана во реално време на изложбата Кажано нераскажано, во организација на Музејот на модерна уметност Доха во Катар. «Третиот јас покренува рефлексија за недостапноста на времето и тешкотијата при фаќање на меморијата и искуството. Сакавме да ја всадиме камерата на челото, но поради полемиката за правото на приватност на учениците, претпочитавме да ја ставаме на задниот дел на вратот “, објаснува Махдис Кешаварз, портпарол на наставникот, кој закрепнува од постоперативниот период.

Камерата на главата е класика на научна фантастика и култни филмови какоСмрт во живо, на Бертран Таверниер, каде што беше всаден во очите. Во комерцијалната арена, истражувачот финансиран од Кодак, Вилијам Гервин, развива прототип на микро-камера, која може да се стави на главата без хируршка интервенција.

Билал, кој стана познат по контроверзните интерактивни инсталации, отиде дотаму што самостојно се оддели во галеријата FlatFile во Чикаго, за да стане цел на човекот за еден месец на располагање на јавноста што може да пука кон него топки со боја лично или преку веб. Тој не е единствениот или првиот кој се осмелил да вгради технолошки интерфејси во неговото тело.

Бразилецот Едуардо Кац е пионер на електронската уметност и експериментирање на спојот помеѓу човекот и машината. Во 1997 година, Как вградил чип за меморија во неговото теле, вид што се користел за идентификување на животни; Оттогаш, тоа остана во неговото тело и, покрај тоа што носи небиолошки информации внатре, нè повикува да размислиме за значењето на меморијата и приватноста.

Најсмел е уметникот роден во Австралија Стеларк, претходник на конвергенцијата помеѓу биолошкото и технолошкото, кој во текот на целата своја кариера експериментирал со разни механички протези и бионички импланти.

Пред неколку години, уметникот интегрираше трета механичка рака во неговото тело, а неодамна му беше вградено и трето уво во едната рака, израснато од сопствените клетки за да се избегнат проблеми со одбивање. Реченото уво има својства што во блиска иднина ќе овозможат да се користи како безжичен терминал и, на пример, да одговара на телефонски повици со приближување на раката кон главата. Дебатата се сервира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.