Благодарение на новата услуга Mozilla, можеме безбедно да испраќаме датотеки до 1 GB

Firefox 51

Ако некогаш сте биле принудени да споделите голема датотека, најверојатно сте морале да барате во фиоката каде што долго време ги чувавте УСБ-стиковите, каде што тие случајно престанаа да бидат затоа што се преселија на место каде што никој не може Најди ги.

Или, ја користевте популарната услуга WeTransfer, веб-страница што ни овозможува да испраќаме датотеки до 2 GB целосно бесплатно. Фондацијата Мозила само што започна со нова услуга наречена Испрати, услуга што ни овозможува да испраќаме датотеки до 1 GB на целосно безбеден начин и чија содржина автоматски се брише откако ќе ја преземеме датотеката.

Момците во Mozilla само што ја воведоа оваа нова услуга, наречена Испрати услуга која исто така не бара да ја користиме исклучиво со Firefox, но е компатибилна со повеќето прелистувачи што се моментално достапни на пазарот, иако Safari за macOS не е компатибилен. Работата на оваа услуга е многу едноставна, бидејќи ние само треба повлечете ја датотеката до прелистувачот каде што е отворена оваа веб-страница за автоматско започнување со поставување на датотеката.

Откако датотеката е подигната и е безбедно достапна, Испрати ќе ни испрати врска каде се наоѓа датотеката, врска што ќе треба да ја пренесеме на нашите пријатели, семејство или клиенти. Имајте на ум дека за разлика од WeTransfer, датотеката може да се преземе само еднашбидејќи автоматски се брише кога се презема.

Само датотеки се достапни 24 часа, по што не е преземена, ќе исчезне целосно од серверите на Mozilla. Фондацијата Мозила гарантира дека немате пристап до содржината во кое било време, изјава што доаѓа од оваа компанија, ни нуди спокојство што не можевме да го најдеме во ниту една друга услуга што ја нудат помалку познати компании.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.