Благодарение на препознавањето на лицето во Индија, тие успеаја да пронајдат скоро 3.000 изгубени деца за четири дена

Индија

Денес има многу проблеми со кои општеството во Индија треба да се соочи. Меѓу нив, и да дадеме многу брз пример поврзан со темата што не спојува денес, наоѓаме доста поразителни податоци бидејќи, според податоците официјално објавени од Министерството за развој на жени и деца во Индија, очигледно низ цела Индија, помеѓу 2012 и 2017 година, исчезнале не помалку од 240.000 XNUMX деца.

За да ги поставите овие податоци во перспектива, колку и да изгледаат огромни или поразителни, кажете ви дека не исчезнуваат сите деца бидејќи зборуваме само за случаите пријавени кај властите. Присуствувајќи на други официјални институции во земјата, овие податоци можат да пораснат над 500.000 исчезнати деца секоја година, бројка која не престанува да расте годишно. Кога ќе дојдеме до точка да ги измешаме ваквите бројки, не е изненадувачки што одредени групи сакаат да помогнат што е можно повеќе во пронаоѓање на што повеќе изгубени деца.


препознавање на лице

Во Индија, до 500.000 XNUMX деца можат да исчезнат годишно, бројка што продолжува да расте годишно

Како што се очекуваше, имаше многу групи и здруженија кои подолго време вршеа притисок врз владата на земјата да стори нешто за ова континуирано исчезнување на децата не само што значително да се намали, туку да се постигне таа пресвртница со која повеќе луѓе во земјата ќе престанеше да исчезнува. Најлошото нешто во врска со целото ова прашање е тоа многу од овие деца на крајот завршуваат во институции за згрижување деца платени од самата држава со јавните капитални трошоци што ги повлекува ова, и покрај фактот што, како што е логично, нивните родители ги бараат со сите средства што им се на располагање.

Во овој момент конечно се чини дека технологијата има што да понуди бидејќи група истражувачи одлучија да создадат нов систем за препознавање на лице со јасна цел да можат да ги соберат фотографиите поставени на веб- TrackChild, платформа создадена од самата влада на Индија каде што можете да консултирате фотографии од исчезнати и пронајдени деца, па дури и полициски информации што можат да ги користат други агенции, па дури и граѓани, со фотографии на изгубени деца кои пристигнуваат во болници, згрижување куќи и други институции , податоци што можат да ги поставува, консултира и ажурира секој граѓанин на земјата.

Препознавање на лицето

Иако тестот беше успешен, сепак има многу правни „проблеми“ што мора да се решат за да може да се користи од институциите

Оваа платформа за препознавање на лице е развиена од Бахпан Бачао Андолан, организација посветена на благосостојбата на децата, која својот софтвер го стави во служба на полицијата. Откако производот беше инсталиран и целосно достапен, a пилот тест од серија од 45.000 фотографии направени од базата на податоци TrackChild. Резултатот од тестот беше буквално импресивен, За само четири дена беа идентификувани не помалку од 2.930 исчезнати деца кои се наоѓале во различни делови на земјата.

Сега, за жал, се соочуваме само со пилот-тест бидејќи, ако сакаме прво да започнеме официјално да ја користиме оваа алатка од институциите мора да се надминат огромен број правни и административни пречки. Водејќи се во малку повеќе детали, кажете ви дека мора да разбереме нешто едноставно како што е оваа алатка работи и управува со импресивна количина фотографии од малолетници и нивни податоци кои ќе бидат зачувани во базата на податоци што, пак, припаѓа на приватна организација, која, од друга страна, не е подготвена да се откаже од својата технологија, во која вложија многу финансиски и лични ресурси, и покрај тоа е добра причина .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.